Branży OZE grożą masowe bankructwa. Jedna zmiana może wywrócić rynek
25 września wejdzie w życie ustawa z 20 lipca 2017 r. o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii. Dokument zmienia tylko jeden, ale istotny element systemu wsparcia branży OZE - wzór na obliczanie tzw. opłaty zastępczej.
Jej wysokość zmniejszy się z dotychczasowych 300 zł do 125 proc. średniej ceny za zielony certyfikat za ostatni rok (czyli w obecnych realiach do ok. 92 zł) - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".
Zapisy ustawy budzą wiele kontrowersji, a to - co zrozumiałe - wywołuje sporo emocji.
Urzędnicy ustalili nowe obowiązki dla wszystkich producentów energii
Posłowie, którzy wnieśli projekt noweli do Sejmu, wskazali w uzasadnieniu, że efektem wprowadzonej zmiany ma być uelastycznienie rynku zielonych certyfikatów, zmniejszenie ich nadpodaży oraz zabezpieczenie odbiorców końcowych przed nadmiernym wzrostem cen energii elektrycznej.
Branża OZE przyjęła jednak dokument z mieszanymi uczuciami. Pojawiły się opinie, że nowela pogorszy sytuację producentów odnawialnej energii - zwłaszcza tych, którzy mają podpisane wieloletnie kontrakty na sprzedaż zielonych certyfikatów wielkim koncernom energetycznym. Bardzo często ustalone stawki były bowiem powiązane z wysokością opłaty zastępczej.
Rosną obawy, że po zmianach między przedsiębiorcami dochodzić będzie do sporów o interpretację umów, a nawet że koncerny energetyczne zyskają pretekst do ich wypowiadania.
Z drugiej strony zwolennicy zmian argumentują, że obecnie wytwórcy zielonej energii traktowani są nierówno. Wielkie farmy wiatrowe mają zagwarantowane w umowach wysokie ceny za zielone certyfikaty, ale już ci mniejsi muszą zadowolić się stawkami giełdowymi, które obecnie są bardzo niskie.
Ale w jednej sprawie wszyscy są zgodni: wprowadzona zmiana nie uzdrowi rynku OZE i potrzebna jest większa reforma. W przeciwnym razie branży grożą masowe bankructwa. Cała nadzieja jest teraz w kolejnym projekcie nowelizacji, który pod koniec czerwca przedstawił resort energii.
źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś