Zatwierdzono największy unijny program operacyjny

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
19-12-2014,18:25 Aktualizacja: 19-01-2015,12:18
A A A

Komisja Europejska zatwierdziła największy unijny program operacyjny "Infrastruktura i Środowisko" na lata 2014-2020.

W ramach PO IiŚ, Ministerstwo Gospodarki będzie Instytucją Pośredniczącą dla sektora energetyka.

Łączny budżet programu wynosi 27,41 mld euro. Na dofinansowanie projektów w ramach sektora energetyka zostanie przeznaczonych z Funduszu Spójności oraz Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego blisko 2,85 mld euro.

Działania w ramach sektora energetyka będą realizowane w dwóch osiach priorytetowych: I - Zmniejszenie emisyjności gospodarki oraz VII - Poprawa bezpieczeństwa energetycznego.

W ramach sektora został już przygotowany system instytucjonalny. W dniu 19 listopada 2014 r, Minister Infrastruktury i Rozwoju powierzył funkcję Instytucji Pośredniczącej w zakresie działań z sektora energetyki, Ministrowi Gospodarki na podstawie Porozumienia w sprawie realizacji Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

Wczoraj podpisano umowy w sprawie wdrażania systemu realizacji Programu Operacyjnego "Infrastruktura i Środowisko", na lata 2014-2020 z instytucjami, które będą pełniły funkcję Instytucji Wdrażających w ramach sektora energetyki.

Są to: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który będzie pełnił funkcję Instytucji Wdrażającej dla poddziałania 1.3.1 "Wspieranie efektywności energetycznej, inteligentnego zarządzania energią i wykorzystania odnawialnych źródeł energii w infrastrukturze publicznej, w tym w budynkach publicznych", działania 1.5 "Efektywna dystrybucja ciepła i chłodu" i działania 1.6 "Promowanie wykorzystywania wysokosprawnej kogeneracji w oparciu o zapotrzebowanie na ciepło użytkowe".

Instytut  Nafty i Gazu - Państwowy Instytut Badawczy, który będzie pełnił funkcję Instytucji Wdrażającej dla poddziałania 1.1.2 "Budowa oraz modernizacja sieci umożliwiających przyłączanie jednostek wytwarzania energii elektrycznej z OZE do KSE" i działania 7.1 "Rozwój inteligentnych systemów dystrybuowania, magazynowania i przesyłu gazu i energii elektrycznej".

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, który będzie pełnił funkcję Instytucji Wdrażającej dla działania 1.7 "Kompleksowa likwidacja niskiej emisji na terenie konurbacji śląsko-dąbrowskiej".

Poleć
Udostępnij
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama