Stworzyli klaster energii i już liczą oszczędności
Powstał Żerkowski Klaster Energii. Tworzą go miasto i gmina Żerków oraz Energa Obrót. Klaster ma zwiększyć lokalnie bezpieczeństwo energetyczne, zredukować zużycie energii oraz zadbać o lepszą jakość powietrza.
Umowę o współpracy w ramach klastra podpisali burmistrz miasta i gminy Żerków, Jacek Jędraszczyk oraz członkowie zarządu Energi Obrotu: prezes Dariusz Falkiewicz i wiceprezes Jarosław Wittstock.
Klaster to forma porozumienia cywilnoprawnego, którego celem jest radykalna poprawa bezpieczeństwa i efektywności energetycznej oraz stanu środowiska na obszarze danego powiatu bądź gmin wchodzących w skład partnerstwa.
Klaster stawia na fotowoltaikę
Na terenie gminy Żerków służyć temu będzie m.in. wykorzystanie lokalnie dostępnych zasobów energetycznych, w tym odnawialnych źródeł energii.
- Cieszę się, że Energa zdecydowała się właśnie w Żerkowie uruchomić swój pierwszy klaster energetyczny. Nie trzeba przypominać, jak ważne jest rozsądne gospodarowanie energią elektryczną i wzrost efektywności jej wykorzystania - mówił burmistrz Jacek Jędraszczyk.
-Dzięki klastrowi gmina nie tylko zaoszczędzi, ale stanie się także bardziej innowacyjna i atrakcyjna - zarówno dla inwestorów, jak i turystów - zapowiadał.
Idea klastrów energetycznych opiera się na rozwoju energetyki rozproszonej i wytwarzaniu energii jak najbliżej odbiorcy.
Ważną rolę mogą w nich odgrywać źródła odnawialne, przyczyniając się w ten sposób do polepszenia jakości powietrza.
Energia z farmy wiatrowej trafi do magazynu
- Żerkowski Klaster Energii to pierwszy z wielu tego typu projektów, w którym jako wiodący sprzedawca energii chcemy podzielić się z mieszkańcami oraz lokalnymi firmami naszą wiedzą i doświadczeniem. Pomoże to zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne, zredukować zużycie energii oraz zadbać o czyste powietrze na poziomie lokalnym - wyjaśniał Dariusz Falkiewicz, prezes Energi Obrotu.
- Potrzeby klientów się zmieniają, wykraczają poza zwykłe dostawy prądu, dlatego chcemy pokazać, że mamy efektywne narzędzia wychodzące naprzeciw ich oczekiwaniom, poprawiające komfort życia - dodawał.
W ramach podpisanej umowy gmina Żerków oraz Energa Obrót zadeklarowały wdrożenie najnowszych rozwiązań technologicznych w energetyce. W szczególności wprowadzane będą innowacyjne modele wytwarzania, magazynowania i dystrybucji energii z wykorzystaniem lokalnych zasobów.
Ważną rolę odgrywać będzie edukacja na temat zrównoważonego zarządzania zużyciem energii elektrycznej oraz energetyki prosumenckiej. Członkowie klastra zapowiedzieli także, że będą promować i popularyzować wśród mieszkańców regionu nowoczesne rozwiązania ekologiczne, dzięki którym w optymalny sposób będzie zużywany prąd.