Gminy dostaną pieniądze na odnawialne źródła energii
Dzięki wsparciu ze środków unijnych do końca 2018 roku na terenie mazowieckich gmin Załuski, Kuczbork-Osada, Gozdowo, Zawidz, Rościeszewo i Mała Wieś zostaną zamontowane systemy energii odnawialnej.
Powstaną 104 instalacje do pozyskiwania energii cieplnej i aż 408 do pozyskiwania energii elektrycznej z OZE. Decyzją Zarządu Województwa Mazowieckiego projekt otrzyma ponad 8,2 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 - informuje mazowiecki samorząd na swojej stronie internetowej.
Fotowoltaika ma się coraz lepiej. Sektor rośnie w siłę
Umowę o unijne dofinansowanie podpisali marszałek Adam Struzik oraz Romuald Woźniak, wójt gminy Załuski. Już na początku 2019 r. na terenie wymienionych gmin zostanie oddany do użytku system odnawialnych źródeł energii.
W gminie Załuski zamontowanych będzie ich 113, z czego 96 to instalacje fotowoltaiczne na obiektach prywatnych, 1 instalacja dachowa na obiekcie użyteczności publicznej oraz 16 kotłów grzewczych w budynkach mieszkalnych.
Na terenie gminy Kuczbork powstanie łącznie 130 instalacji - na budynkach prywatnych 73 instalacje fotowoltaiczne i 33 zestawy kolektorów słonecznych, a na obiektach użyteczności publicznej 3 instalacje fotowoltaiczne. Oprócz tego w budynkach prywatnych zamontowanych zostanie 25 kotłów grzewczych na biomasę.
Z kolei w gminie Gozdowo zamontowanych zostanie 88 urządzeń wykorzystujących odnawialne źródła energii. Będą to 83 instalacje fotowoltaiczne zamontowane na obiektach prywatnych oraz 5 na obiektach użyteczności publicznej (4 instalacje dachowe i 1 naziemna).
Organizacje z branży OZE apelują do prezydenta o weto nowelizacji ustawy
W gminie Zawidz powstanie w sumie 81 takich instalacji, w tym 65 fotowoltaicznych, 5 zestawów kolektorów słonecznych i 8 kotłów grzewczych na posesjach prywatnych oraz 3 instalacje fotowoltaiczne na posesjach użyteczności publicznej.
Na terenie gminy Rościszewo zamontowanych zostanie 59 instalacji, czyli 52 instalacje fotowoltaiczne i 3 zestawy kolektorów słonecznych na obiektach prywatnych oraz 4 instalacje fotowoltaiczne na obiektach użyteczności publicznej.
W gminie Mała Wieś powstanie natomiast 37 instalacji, z czego 22 to fotowoltaiczne na obiektach prywatnych, 1 na obiekcie użyteczności publicznej oraz 14 zestawów kolektorów słonecznych na dachach budynków prywatnych.
Realizacja projektu ma przyczynić się do ograniczenia zanieczyszczenia powietrza, obniżenia kosztów energii cieplnej i elektrycznej oraz kształtowania pozytywnego, ekologicznego wizerunku regionu.