Fundusz wyda miliony. Nie tylko na biogazownie i fotowoltaikę
Do 19 października Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie będzie przyjmował wnioski o wsparcie wytwarzania i dystrybucji energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych.
Pieniądze na dofinansowanie projektów pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020. W sumie to 44 415 461 euro, czyli 196 587 271,93 zł.
Dofinansowanie dla projektów nieobjętych pomocą publiczną i nieprzynoszących dochodu wyniesie maksymalnie 85 proc. wydatków kwalifikowanych. Co ważne, realizacja projektów będzie musiała zakończyć się najpóźniej do 30 września 2018 roku.
Udziały w wiatrakach na sprzedaż. Już za kilka tysięcy złotych
O pomoc finansową mogą ubiegać się przedsiębiorstwa, jednostki samorządu terytorialnego, ich związki i stowarzyszenia, jednostki organizacyjne samorządu terytorialnego, spółdzielnie oraz wspólnoty mieszkaniowe i inne podmioty posiadające osobowość prawną.
Jak informuje WFOŚiGW w Olsztynie, szansę na wsparcie będą miały projekty zakładające budowę, rozbudowę oraz przebudowę infrastruktury (w tym zakup niezbędnych urządzeń), mające na celu produkcję energii elektrycznej i/lub cieplnej oraz jej przesył z odnawialnych źródeł energii, w tym:
- z elektrowni wiatrowych – do 200 kWe (suma środków 24 343 550 zł),
- z instalacji wykorzystujących energię słońca (np. kolektory słoneczne, fotowoltaika) – do 2 MWe/MWth (39 685 605,43 zł),
- z instalacji wykorzystujących biomasę – do 5 MWe/MWth oraz instalacji wykorzystujących biogaz – do 1 MWe (53 097 719,72 zł),
- z jednostek wykorzystujących energię geotermalną – do 2 MWth oraz z małych elektrowni wodnych – do 200 kWe, a także pozostałych rodzajów energii odnawialnej, w tym: hydroelektrycznej, geotermalnej i morskiej. Zaliczono tu także integrację energii odnawialnej, w tym: magazynowanie, zmianę energii elektrycznej na gaz oraz infrastrukturę do wytwarzania energii z wodoru (13 274 429,38 zł),
- na budowę lub modernizację sieci dystrybucyjnych umożliwiających przyłączenie jednostek wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego, realizowane przez operatorów systemu dystrybucyjnego na sieci o niskim i średnim napięciu – poniżej 110 kV (66 185 967,41 zł).
Klastry energetyczne - więcej pytań niż odpowiedzi
Fundusz zaznacza, że dopuszcza się także poprawę zdolności do magazynowania energii elektrycznej jako element uzupełniający projektów, a także działania informacyjno-edukacyjne promujące wykorzystanie OZE, lecz wyłącznie jako element uzupełniający projektów, który nie może przekroczyć 2 proc. kosztów kwalifikowanych.
Lokalizacja inwestycji z OZE musi uwzględniać ograniczenia wynikające z planowania przestrzennego na poziomie krajowym, wojewódzkim lub lokalnym.
Preferowane będą projekty tworzące miejsca pracy, wpisujące się w lokalne strategie niskoemisyjne lub dokumenty spełniające ich wymogi. Minimalna wartość kosztu całkowitego projektu to 100 tys. zł.
Wniosek o dofinansowanie projektu wraz z załącznikami należy złożyć osobiście, listem poleconym, za pośrednictwem posłańca lub kuriera (liczy się data wpływu) w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie, w formie papierowej w jednym egzemplarzu oraz w wersji elektronicznej (na płycie CD lub innym nośniku elektronicznym). Ponadto, wypełniony wniosek w wersji elektronicznej należy przesłać za pomocą systemu informatycznego LSI MAKS2, dostępnego na stronie internetowej www.rpo.warmia.mazury.pl, używając funkcji „wyślij wniosek”. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w styczniu 2017 roku.