Na Bałtyku powstaną elektrownie? Energetyka morska ma spory potencjał

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
11-01-2018,11:30 Aktualizacja: 11-01-2018,11:57
A A A

Dwie elektrownie Bełchatów mogą powstać na Bałtyku. Potencjał morskiej energetyki wiatrowej w Polsce wynosi 8-10 GW i póki co jest niewykorzystany.

- Energetyka morska jest jedną z najszybciej rozwijających się branż w energetyce. Według najnowszych danych Bloomberga, do końca 2017 r. na świecie powstało w tym sektorze 17,6 GW mocy, a wartość inwestycji sięgnęła 30 mld euro - podkreśla Maciej Stryjecki, prezes Fundacji na rzecz Energetyki Zrównoważonej i właściciel firmy doradczej SMDI w rozmowie z "Pulsem Biznesu".

wiatrak, farma wiatrowa, elektrownia wiatrowa, pge, energia odnawialna, awaria wiatraka, turbina wiatrowa

Sami wymienili 19-tonową przekładnię wiatraka

W jednym z wiatraków na należącej do PGE Energia Odnawialna farmie wiatrowej Lake Ostrowo została wymieniona przekładnia główna. To skomplikowane logistycznie i technicznie zadanie po raz pierwszy samodzielnie wykonali, własnymi...

FNEZ uruchamia program Energia z Bałtyku dla Polski 2025, we współpracy z ponad 30 firmami i organizacjami reprezentującymi krajowy przemysł stoczniowy, kablowy, elektryczny, inżynierii i logistyki morskiej, skupionymi w Polskim Porozumieniu Przemysłu Energetyki Morskiej, które uważają, że Polska ma niewykorzystany potencjał rozwoju projektów morskich.

- Jeszcze w 2013 r. FNEZ szacował, że w Polsce jest miejsce na 6 GW morskich farm wiatrowych. Dziś, w związku z nowymi planami zagospodarowania przestrzennego dla naszej części Bałtyku, które dają farmom więcej przestrzeni, uważamy, że ten potencjał sięga 8-10 GW - przekonuje ekspert.

O tym, że miejsce w systemie jest, świadczą prognozy podaży i popytu na energię. FNEZ powołuje się na szacunki PSE, państwowego operatora sieci elektroenergetycznej, który przewiduje, że do 2035 r. powinno w Polsce powstać co najmniej 16 GW nowych mocy wytwórczych.

FNEZ ocenia, że jeśli postawimy na Bałtyku średnio 4 MW na km kw., morskie farmy będą mogły się wykazać wskaźnikiem wykorzystania mocy na poziomie 52,3 proc., a koszt budowy 1 MW wyniesie 7,8 mln zł. Nie powinno być problemu ze sfinansowaniem takich projektów. - Jest boom na takie inwestycje, banki chętnie wykładają pieniądze - zapewnia Stryjecki.

Cena energii wytwarzanej przez farmy wiatrowe może wynieść 70-80 euro/MWh w 2025 r. i 66-75 euro w 2030 r. To około dw razy więcej, niż wynosi dzisiejsza cena hurtowa energii w Polsce, porównywalnie z ceną energii z innych źródeł konwencjonalnych i OZE - podaje "PB".

Poleć
Udostępnij
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama