Panele fotowoltaiczne na 16 hektarach. Powstaje największa farma PV w Polsce

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
29-01-2022,8:00 Aktualizacja: 28-01-2022,10:30
A A A

Na zrekultywowanym składowisku odpadów paleniskowych w Mysłowicach (woj. śląskie) zostanie zlokalizowana farma koncernu Tauron, w ramach której panele fotowoltaiczne pozwolą produkować nawet 100 MW energii. Ma to być największa taka instalacja w Polsce.

Inwestycja realizowana dzięki m.in. środkom pozyskanym z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przewidziana jest na dwa etapy: w pierwszym do eksploatacji oddanych zostanie 37 MW, w drugim około 60 MW.

ustawa o OZE, fotowoltaikai prosumencka, instalacje PV

Nowa ustawa o OZE to cios w prosumenta

W efekcie zmiany przepisów impet rozwoju fotowoltaiki prosumenckiej w Polsce spadnie o połowę - pisze "Rzeczpospolita". "Według ekspertów Instytutu Energetyki Odnawialnej, jeżeli w br. przybyło w systemie...

- Wykorzystanie terenów poprzemysłowych należących do Grupy pod budowę farm fotowoltaicznych, to jeden z głównych kierunków budowy nowych zielonych mocy w miksie wytwórczym Taurona. Pierwszą taką farmę uruchomiliśmy w Jaworznie, dziś rozpoczynamy realizację inwestycji w Mysłowicach na znacznie większą skalę – stwierdził Artur Michałowski, p.o. prezesa zarządu Tauron Polska Energia.

Jak dodał, dzięki takim przedsięwzięciom firma chce osiągnąć w 2025 roku 1,6 GW mocy zainstalowanej w odnawialnych źródłach energii.

Jeśli chodzi o inwestycję w Mysłowicach, pierwsze prace mają rozpocząć się w pierwszym kwartale br. Zostanie tam zainstalowanych 94 tys. paneli fotowoltaicznych o łącznej powierzchni 16 ha, co odpowiada aż 22 boiskom do piłki nożnej. Według szacunków, w ciągu roku instalacja wyprodukuje 39 tys. MWh "zielonej" energii, czyli tyle, ile potrzeba rocznie 16 tys. gospodarstwom domowym, przy jednoczesnym ograniczeniu emisji CO2 aż o 30 tys. ton. Farma ma zacząć wysyłać energię w pierwszej połowie 2023 roku. 

program "Mój prąd", Ireneusz Zyska, OZE, ministerstwo klimatu

Milion prosumentów na koniec roku?

Według nieoficjalnych informacji, w Polsce jest już 650 tys. prosumentów - oświadczył Ireneusz Zyska, pełnomocnik rządu do spraw OZE. Jak dodał, przypuszcza, że do końca roku powinien być ich już milion. Polityk poinformował, że z...

Wspomniany pierwszy etap to budowa instalacji o mocy 37 MW. Na jej realizację Tauron otrzyma 82,5 mln złotych nieoprocentowanej pożyczki z możliwością umorzenia do 24 mln zł kosztów kwalifikowanych. Umowa o dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 została zawarta z NFOŚiGW.

- Z punktu widzenia transformacji energetycznej i klimatycznej, przed którą stoi polska gospodarka, inwestycja Taurona to szereg równoległych korzyści - ekologicznych i ekonomicznych. To sposób na pozyskiwanie zielonej energii elektrycznej ze słońca, w specyficznym, bo odzyskanym po przemysłowej degradacji terenie. To także gwarancja zarówno efektu antysmogowego, jak i istotnego spadku emisji gazów cieplarnianych do atmosfery, sięgającego blisko 29,5 tony równoważnika CO2/rok – podkreślił Artur Michalski, wiceprezes NFOŚIGW.  

Warto dodać, że Tauron - przedsiębiorstwo z 30-procentowym udziałem Skarbu Państwa - dysponuje dziś trzema przemysłowymi elektrowniami słonecznymi, których moc wynosi 19 MW.
 

Poleć
Udostępnij
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama