Laboratorium jak energooszczędny dom. Dostali wiatrak i kolektory

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: k.perkowska | perkowska@apra.pl
28-04-2016,14:20 Aktualizacja: 28-04-2016,14:10
A A A

Laboratorium architektury energooszczędnej i energii odnawialnych otwarto wczoraj na Politechnice Białostockiej. Będzie służyć studentom do prac badawczych.

Budynek powstał przy wydziale architektury. Możliwe będzie badanie w nim energii pochodzącej ze słońca, geotermii i w mniejszym stopniu z wiatru. Składa się z trzech kondygnacji. Powierzchnia zabudowy wynosi 114 m kw. 

Zastosowano w nim 20 różnych rozwiązań i najnowszych technologii, m.in. systemy zasilania grzewczego pompy ciepła wykorzystujące energię odnawialną gruntu, dachowy płaski i ścienny próżniowy kolektor słoneczny do podgrzewania ciepłej wody użytkowej, ogniwa fotowoltaiczne i małą turbinę wiatrową. 

ustawa o oze, taryfy gwarantowane, mikroinstalacje, prosument, ministerstwo energii, greenpeace

Reanimacja przed Sejmem. Ratowali prosumenta

Apelując o utrzymanie w ustawie o OZE systemu taryf gwarantowanych dla „zielonej” energii, wyprodukowanej w przydomowych mikroinstalacjach, członkowie ruchu „Więcej niż energia” symbolicznie odegrali dziś przed Sejmem scenę...

Jest nawet tunel świetlny dostarczający naturalne światło do pomieszczeń piwnicznych, a także pnącza fasadowe, które zazielenią ściany oraz ograniczą straty energii. 

Formą budynek nawiązuje do domu po to, by studenci architektury mogli uczyć się stosowania technologii energooszczędnych w praktyce.

- Do tej pory musieliśmy ograniczać się do książek, czyli teorii – mówi pomysłodawca laboratorium dr inż. Adam Turecki, prodziekan ds. promocji i współpracy wydziału architektury PB.

- Żeby pokazać studentom, jak maksymalizować zyski solarne, postanowiliśmy np. południową fasadę budynku zrobić szkloną – dodaje. 

Laboratorium powstało już w zeszłym roku. - Teraz doprecyzowujemy jeszcze szczegóły – wyjaśnia prodziekan.

farma wiatrowa, wiatraki, energia elektryczna, dopłaty do prądu, psew, program partycypacji społecznej

Dopłaty do rachunków za prąd dla sąsiadujących z wiatrakami

Dopłaty do rachunków za prąd proponuje najbliższym sąsiadom nowo powstających farm wiatrowych Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej. Wsparcie miałoby wynosić 20-50 procent, w zależności od liczby elektrowni i ich łącznej mocy. Program...

Jego budowa została włączona do projektu pn.: „Badanie skuteczności aktywnych i pasywnych metod poprawy efektywności energetycznej infrastruktury z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii”.

Inwestycja kosztowała 27 mln zł. Na aparaturę i wyposażenie wydano około 400 tys. zł. Laboratorium otrzymało jednak wsparcie z Regionalnego Programu Operacyjnego woj. podlaskiego. - Dofinansowanie z unijnych funduszy wyniosło blisko 82 procent – mówi dr inż. Adam Turecki.

Mimo że dopiero teraz nastąpiło uroczyste otwarcie laboratorium, już w zeszłym roku nagrodzone zostało w konkursie Green Building Award 2015. Nagrodę przyznało Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego.

Poleć
Udostępnij
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama