Nowe rozwiązania technologiczne w uprawie zbóż i rzepaku
22 lutego Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli zorganizował konferencję zbożowo-rzepakową dotyczącą nowych rozwiązań technologicznych w uprawie. Na spotkanie przyjechało wielu rolników z całej Lubelszczyzny.
- Tegoroczna konferencja dotyczyła najważniejszych zagadnień agrotechnicznych, związanych z uprawą nie tylko zbóż, ale również rzepaku ozimego, gdyż jest to gatunek, który obecnie ma bardzo duże znaczenie w naszym regionie - tłumaczył dyrektor LODR Sławomir Plis.
Zasiewy rzepaku będą rekordowe. A zbiory?
LODR liczy na to, że praktyczna wiedza przełoży się na uzyskiwanie większych plonów, a co za tym idzie również godziwych dochodów gospodarstw.
Prof. Czesław Szewczuk z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie w swoim wykładzie "Nawożenia doglebowe i dokarmianie dolistne zbóż i rzepaku" szczegółowo omówił zapotrzebowanie roślin na poszczególne mikro- i makroelementy oraz objawy ich niedoborów.
Naukowiec radził, aby dokładnie analizować zawartość poszczególnych elementów w nawozach wieloskładnikowych.
Spokój na giełdach. Ceny zbóż prawie się nie zmieniają
Z kolei Łukasz Stoma zaprezentował technikę bezorkową firmy Horsch.
Na zakończenie Krzysztof Kurus z LORD omówił agrotechnikę rzepaku ozimego, stosowaną na polu doświadczalno-wdrożeniowym w Pożogu II.
- W tym roku zdecydowaliśmy się poszerzyć tematy konferencji o te związane z rzepakiem, gdyż na naszym terenie rzepak ma ogromne znaczenie i większość producentów zbóż również uprawia rzepak. Staraliśmy się, aby tematy były zróżnicowane i dotyczyły całej agrotechniki. Sporo uwagi poświęciliśmy uprawie bezorkowej. Wydaje się, że tematyka była bardzo ciekawa, o czym świadczy wysoka frekwencja - podsumował Krzysztof Kurus.