Mróz atakuje rośliny
Ostatnie zimy przyzwyczajają nas coraz częściej do bardzo niekorzystnego dla roślin ich przebiegu. Ta zima prawdopodobnie też nie będzie wyjątkiem, o czym możemy się przekonać już dziś. Od wczorajszej nocy na nieprzykryte śniegiem pola z oziminami padło kolejne już w tym roku zimowe niebezpieczeństwo.
Mroźna temperatura, która powróciła w nasz rejon powiat makowski (woj. mazowieckie), jak i w inne rejony Polski, przedwczorajszej nocy tj. z 15 na 16 grudnia powoli zaczyna niepokoić rolników. Na razie temperatura spada do –6 stopni C, ale mróz utrzymuje się również w dzień. Jeszcze kilka dni temu temperatura w dzień była około 10 stopni wyższa. Mamy do czynienia z dużymi wahaniami temperatury praktycznie z dnia na dzień.
Ozima, przewódka czy jara?
Rośliny nie są chronione w żaden sposób przez okrywę śnieżną, której w tej chwili brak, a synoptycy zapowiadają dłuższe ochłodzenia i brak śniegu. Nie jest to dobra wiadomość, gdy chodzi o rolników. Sytuację ozimin pogarsza to, że wiele plantacji jest w niewłaściwej fazie rozwojowej, gdyż początkowa sucha, a potem niezwykle mokra jesień opóźniała siewy zbóż.
Gleba jest dodatkowo bardzo wilgotna, gdyż ostatnie tygodnie obfitowały w deszcze i opady rozpuszczającego się szybko śniegu. To również zjawisko niekorzystne, zamarzająca i rozmarzająca woda na powierzchni gleby lub w jej górnej warstwie może niszczyć rośliny i ich systemy korzeniowe. Zastoiska wodne, które zamarzną odcinają rośliny od tlenu, co jeśli potrwa dłużej spowoduje ich zaduszenie pod lodem.
Rośliny są mocno zamarznięte. Na powierzchniach liści widać biały szron. Długotrwałe utrzymanie się takiej aury pogodowej może spowodować mocne straty w plantacjach.
Rolnicy mają jeszcze nadzieję, że temperatura nie spadnie jeszcze bardziej drastycznie.
Takie zjawisko będzie prawdziwym testem rzeczywistej zimotrwałości roślin. Po doświadczeniach ubiegłej zimy wielu tutejszych rolników wysiało odmiany o wysokiej zimotrwałości jak Legenda, Arkadia, Skagen i Toras. Jednak nawet najwyższa zimotrwałość odmianowa nie pomoże, gdy mamy do czynienia z tyloma niekorzystnymi zjawiskami pogodowymi.