W pułapkach chwytnych, w celu zwiększenia ich skuteczności, wykorzystuje się substancje wabiące - feromony (płciowe, agregacyjne) i atraktanty pokarmowe.
Monitoring obecności szkodników w magazynowych zbożowych dzięki zastosowaniu pułapek chwytnych skutecznie ogranicza straty surowca i wydatki na ochronę chemiczną. Warto więc zainwestować w działania profilaktyczne.
W pułapkach chwytnych, w celu zwiększenia ich skuteczności, wykorzystuje się substancje wabiące - feromony (płciowe, agregacyjne) i atraktanty pokarmowe. Feromony płciowe stosuje się w pułapkach na motyle magazynowe (wabią tylko samce), feromony agregacyjne w pułapkach na chrząszcze magazynowe (wabią samce i samice), natomiast atraktanty pokarmowe wabią imago oraz larwy chrząszczy, a także samice motyli.
Monitoring obecności szkodników w magazynach zbożowych, dzięki zastosowaniu pułapek chwytnych, skutecznie ogranicza straty surowca i wydatki na ochronę chemiczną. Warto więc zainwestować w działania profilaktyczne. Jeszcze kilkanaście...
W konstrukcji wielu pułapek wykorzystano wiedzę na temat biologii i zachowań szkodników, w tym reakcję na różne bodźce chemiczne. Dzięki nim szkodniki orientują się w najbliższym otoczeniu i komunikują się między sobą.
Feromon zwabi motyle
Specyfiką pułapek na motyle jest stosowanie jako atraktantów feromonów płciowych. Rzadko stosowane są atraktanty pokarmowe, na które motyle praktycznie nie reagują, ponieważ żyją krótko (1-2 tygodnie) i nie pobierają pokarmu. Samice motyli magazynowych chętnie jednak składają jaja w pobliżu pokarmu (źródło pożywienia dla larw, które wylęgną się z jaj).
Feromony płciowe owadów to lotne, proste związki organiczne, na które po wydzielaniu do środowiska, reagują inne osobniki tego samego gatunku. Feromony płciowe wydzielają samice i wabią samce do kopulacji. Stadia larwalne owadów są niedojrzałe płciowo i nie reagują na feromony płciowe.
Najprostsze pułapki na popularne motyle magazynowe, takie jak mkliki, czy omacnica spichrzanka to lepy w postaci mniejszych lub większych pasków papieru pokrytych z jednej strony trudno schnącym klejem zmieszanym z feromonem. Pakowane są hermetycznie, a powierzchnia klejąca może być dodatkowo zabezpieczona warstwą papieru.
Inne pułapki mogą mieć formę papierowej taśmy dwustronnie pokrytej trudno schnącym klejem zmieszanym z feromonem. Pułapka taka przypomina popularny lep na muchy. Nieco bardziej skomplikowane pułapki na motyle to tekturowe pudełka, do których dołączony jest dyspenser, z którego feromon jest emitowany nawet przez 3 miesiące.
Dla rolników, którzy zdecydowali się przechować ziarno zbóż w oczekiwaniu na lepsze ceny, zbiór z pola nie kończy troski o jego jakość. Ziarno zgromadzone w magazynie także wymaga odpowiedniej pielęgnacji. ...
Najtrwalsze pułapki lejkowe
Najbardziej skomplikowane i jednocześnie najtrwalsze są pułapki lejkowe wykonane w całości z plastiku. Pułapki takie przypominają niewielkie wiaderko z przykrywką. Dyspenser feromonowy umieszcza się w specjalnym elemencie w górnej części pułapki. Dołączony sznurek ułatwia zawieszenie.
W komplecie są dyspensery feromonowe w hermetycznych saszetkach. Po ich zużyciu należy kupić kolejne. Dyspensery należy wymieniać co 6 tygodni lub zgodnie z zaleceniami producenta.
Aby wyeliminować ryzyko wydostania się motyli z pułapki można zastosować lep, który umieszcza się w jej wnętrzu. Po zapełnieniu przez motyle i/lub zapyleniu należy wymienić go na nowy. Pułapkę można stosować w miejscach zapylonych.
Specjalnie dobrane kolory pułapek lejkowych mają oddziaływać zachęcająco na motyle. Jedna pułapka wystarczy na ok. 600 m3, co odpowiada 100 m2 powierzchni podłogi w budynku o wysokości 6 m. Pułapkę lejkową należy kontrolować najlepiej jeden raz w tygodniu, a na pewno nie rzadziej niż jeden raz w miesiącu.
Zgodnie z zaleceniami producenta, pułapki feromonowe na motyle zwykle zawiesza się na wysokości 2-2,5 m od podłoża, w miejscach łatwo dostępnych do kontroli, z dala od ciągów komunikacyjnych, kanałów wentylacyjnych, otwartych okien, drzwi itp. Intensywny ruch powietrza zaburza rozchodzenie się feromonu, co może dezorientować samce motyli.
W ostatnich latach wraz z intensyfikacją wielu upraw pojawiają się lub coraz częściej występują szkodniki, które zagrażają uprawom rolniczym. Jednym z takich przykładów jest omacnica prosowianka żerująca w uprawach kukurydzy. Omacnica...
Pułapki feromonowe nie powinny sąsiadować z urządzeniami wytwarzającymi znaczne ilości ciepła, bo ogranicza to czas działania dyspensera i może negatywnie wpływać na warstwę klejącą.
Pułapki papierowe można umieszczać w obudowach ochronnych, co dodatkowo zabezpiecza je przed uszkodzeniem i niezamierzonym przemieszczaniem. Słabą stroną większości pułapek feromonowych jest wabienie tylko samców.
Dwa w jednym
Ciekawym rozwiązaniem, choć nie najtańszym, jest pułapka na mole spożywcze, w której połączono dwa różne atraktanty - feromonowy skutecznie wabiący samce (przez okres dwóch miesięcy) i pokarmowy wabiący samice i zachęcający do złożenia jaj (przez okres jednego miesiąca). W efekcie samce nie odnajdują samic, a samice składają jaja w pułapce.
Dodatkowo do pułapki dołączona jest niewielka, ale dobrej jakości lupa ułatwiająca identyfikację złapanych motyli. Wabiki do tej pułapki można dokupić. Odpowiednio dobrany kolor pułapki dodatkowo zwiększa jej atrakcyjność dla samic. Dzięki temu możliwe jest nie tylko monitorowanie obecności szkodliwych motyli magazynowych, ale także w pewnym zakresie ograniczanie, w dłuższym okresie czasu, liczebności populacji potomnej szkodnika.
Artykuł ukazał się w miesięczniku "Przedsiębiorca Rolny" nr 10-2019 -
ZAPRENUMERUJ