Dzień Otwartych Drzwi w IHAR–PIB w Radzikowie
3 czerwca Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin-PIB w Radzikowie zorganizował Dzień Otwartych Drzwi, którego celem była integracja nauki z praktyką. Współorganizatorami tego wydarzenia był również Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych, Polski Związek Producentów Kukurydzy oraz Grupa Azoty.
Dzień Otwartych Drzwi zgromadził około 200 uczestników, którymi byli rolnicy, doradcy rolni, naukowcy zajmujący się hodowlą oraz uprawą roślin, przedstawiciele firm hodowlanych oraz uczniowie średnich szkół rolniczych.
Pasjonaci z SGGW u Wiesława Gryna
Pierwsza część spotkania rozpoczęła się od konferencji, której tematyka dotyczyła między innymi hodowli roślin, a w szczególności prowadzonych prac hodowlanych przez IHAR i spółki hodowli roślin podległe temu instytutowi.
Dyrektor IHAR-PIB, prof. Edward Arseniuk, przedstawił osiągnięcia instytutu w zakresie hodowli zbóż, w tym kukurydzy oraz hodowli roślin energetycznych. Podkreślił, że to między innymi dzięki nowym odmianom pszenżyta wyhodowanym w IHAR i jego spółkach, Polska zajmuje pierwsze miejsce na świecie w produkcji pszenżyta i produkuje około 25 proc. całkowitej światowej produkcji tego zboża.
Ponadto wiele odmian zbóż powstałych w spółkach hodowli IHAR, m.in. Hodowli Roślin Strzelce Sp. z o.o. oraz Hodowli Roślin Smolice Sp. z o.o., ma bardzo duży udział w powierzchni zasiewów w Polsce.
W przypadku zbóż ozimych wynika to m.in. z dobrego dostosowania do warunków klimatycznych Polski, co potwierdził aktualny sezon, w którym mimo niskich temperatur w czasie zimy, większość odmian ozimych pszenicy hodowli instytutu przetrwała bez większych strat, w odróżnieniu od wielu odmian pochodzenia zagranicznego.
W czasie konferencji poruszana była również tematyka rolnictwa precyzyjnego, jako technologii produkcji roślinnej pozwalającej na optymalizację nawożenia i ochrony roślin. Przedstawiciele jednostek naukowych i firm obsługujących rolnictwo przedstawili możliwości wdrażania technologii rolnictwa precyzyjnego w praktyce.
Nawigacja - siew, nawożenie i ochrona jak po sznurku
Dzień Otwartych Drzwi IHAR-PIB był zorganizowany pod patronatem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi reprezentowanego przez wiceministra Ryszarda Zarudzkiego, który w swoich wypowiedziach podkreślał duże znaczenie instytutu dla rozwoju polskiego rolnictwa.
Druga część Dnia Otwartych Drzwi była poświęcona zwiedzaniu pól produkcyjnych i doświadczalnych IHAR w Radzikowie. Zwiedzający mieli okazję zobaczyć między innymi pola produkcyjne z różnymi gatunkami i odmianami zbóż (m.in. odmianami jęczmienia jarego Rubaszek i Rubinek), burakami cukrowymi oraz miskantem olbrzymim, który od kilku lat jest wykorzystywany przez instytut jako materiał opałowy w własnej kotłowni na biomasę.
Ponadto prezentowane były poletka doświadczalne z wieloma gatunkami i odmianami zbóż, roślinami motylkowymi oraz bogata kolekcja roślin energetycznych, których biomasa może być wykorzystywana na cele opałowe lub do produkcji biogazu.
Prezentowane były również poletka, na których prowadzone są prace hodowlane nad nowymi odmianami żyta i kukurydzy. Prezentacja pól doświadczalnych była prowadzona przez pracowników instytutu prowadzących doświadczenia i prace hodowlane, m.in. przez prof. Henryka Czembora, prof. Edwarda Arseniuka, prof. Grzegorza Żurka, dr Danutę Martyniak i dr Romana Warzechę.
Na zakończenie uczestnicy byli zaproszeni na grill w czasie którego była możliwość dyskusji uczestników z pracownikami naukowymi instytutu oraz zapoznania się z ofertą odmian, spółek hodowlanych podległych instytutowi.