Produkujemy mniej mrożonych warzyw
Produkcja mrożonych warzyw w Polsce w sezonie 2015/2016 w zakładach zatrudniających 50 osób i więcej wyniosła 571 tys. ton - podaje GUS. To o 2,6 proc. mniej w porównaniu z 586 tys. ton przed rokiem.
Wynika to przede wszystkim ze znacznie słabszej dostępności surowców na rynku krajowym, choć w stosunku do spadku produkcji warzyw świeżych, obniżka wytwórczości mrożonek była relatywnie niska - podają analitycy Banku BGŻ BNP Paribas.
Warzywa tańsze niż przed rokiem
Zbiory warzyw gruntowych w Polsce w 2015 roku wyniosły niespełna 3,8 mln ton (-18 proc. r/r). Mimo niższej produkcji w poprzednim sezonie w górę poszedł jednak eksport mrożonych warzyw. Według danych Eurostat w pierwszych 11 miesiącach ubiegłego roku handlowego do innych krajów sprzedaliśmy 407 tys. ton towarów (+7 proc. r/r).
Eksperci podkreślają, że to efekt silnej dynamiki wywozu w trzecim kwartale ub.r. (+27 proc.). Od początku br. braki w podaży mrożonek były coraz bardziej widoczne, a dynamika wysyłek mocno wyhamowała. Znawcy rynku przypominają też, że sektor jest pod silnym wpływem rosyjskiego embarga.
Podobnie jak w przypadku wielu produktów sektora owocowo-warzywnego, spadek dostaw do Rosji rekompensowany był silnym wzrostem sprzedaży na Białoruś (+38 proc. do 55,3 tys. ton). Eksport mrożonek wzrósł też znacznie do USA (+53 proc. do 12 tys. ton) oraz Arabii Saudyjskiej (+170 proc. do 6,9 tys. ton).
Niższa produkcja i wyższe koszty surowca przyczyniły się do wzrostu cen wielu gatunków mrożonych warzyw. Wartość sprzedaży zagranicznej w sezonie 2015/2016 (dane za 11 miesięcy) poszła w górę o blisko 8 proc. do 227 mln euro.
Eksperci oczekują, że prawdopodobny spory wzrost zbiorów w 2016 r. (według GUS produkcja warzyw gruntowych ma pójść w górę o 16 proc.) przełoży się na większą produkcję i eksport mrożonek w obecnym sezonie.