Jak ogrzać tunel foliowy? 7 praktycznych porad
Tunel foliowy to praktyczne rozwiązanie, dobre zarówno dla osób zawodowo zajmujących się uprawą warzyw, ziół bądź kwiatów, jak i dla amatorów ogrodnictwa. Można bowiem stawiać tunele mające niemal 20 m2, jak i znacznie mniejsze, o powierzchni niecałego metra, które nadają się do uprawiania pomidorów, ogórków albo bazylii. Niestety, każdy tunel – niezależnie od wielkości – jest narażony na spadki temperatur, które mogą zniszczyć całe plony. Jak zatem ogrzać tunel foliowy? Oto 7 sprawdzonych wskazówek!
1. Solidny, jakościowy tunel foliowy
O tym, jak utrzymać w tunelu foliowym właściwą temperaturę, należy myśleć jeszcze przed jego zakupem. Do wyboru jest bowiem wiele różnych modeli. Największym atutem niektórych jest niska cena. Niestety, późniejsze ogrzanie okazyjnie kupionego tunelu może okazać się problematyczne.
Jak zatem rozpoznać solidny model? Po pierwsze warto sprawdzić, czy wyposażono go w stalowe profile i wzmocnioną folię – wytrzymała konstrukcja to podstawa. Po drugie, dobrze jest obejrzeć wejście do tunelu – czy da się go szczelnie zamknąć (np. za pomocą zamka błyskawicznego)? Po trzecie, należy sprawdzić, czy producent tunelu dołączył do niego kotwy lub inne akcesoria montażowe (szpilki, kołki).
To wszystko zmniejsza ryzyko, że w tunelu powstanie szczelina, przez którą będzie się do niego przedostawało zimne powietrze. Co więcej, szczelnie zamknięty tunel chroni uprawy przed owadami, zwierzętami, a zwłaszcza ptakami, które mogłyby zniszczyć plony (lub spowalniać wzrost roślin).
2. Umiejscowienie tunelu foliowego
Kolejnym krokiem powinno być znalezienie odpowiedniego miejsca na tunel: osłoniętego od wiatru, ale jednocześnie nasłonecznionego. Tunel nie powinien stać w cieniu, np. dużych drzew, ponieważ automatycznie obniży on panującą wewnątrz temperaturę.
Konsekwencje postawienia tunelu w zbyt wietrznym miejscu będą podobne. Co więcej, wiatr może zniszczyć foliową konstrukcję, a nawet całkowicie ją zerwać. Dobrym rozwiązaniem może być zatem ulokowanie tunelu niedaleko krzewów, płotu lub budynku – obiektów skutecznie chroniących go przed zbyt silnymi podmuchami.
3. Folia termoizolacyjna – szybko, prosto i względnie tanio
Jeśli tunel jest solidny i stoi we właściwym miejscu, warto odpowiednio zabezpieczyć go przed przymrozkami. Niestety, występują one nie tylko w zimie, ale także wiosną oraz jesienią. Wówczas tunel trzeba dodatkowo dogrzewać, np. za pomocą specjalnej folii termoizolacyjnej (mocuje się ją od wewnątrz albo na zewnątrz). Folię tego typu należy zakładać jesienią, a zdejmować wiosną, gdy nie zachodzi już ryzyko, że temperatura spadnie poniżej 10°C. Takie zabezpieczenie pozwala ograniczyć straty ciepła nawet o kilkadziesiąt procent.
Co ważne, tunel foliowy można dogrzać w jeszcze inny sposób – stosując folię bąbelkową! Sprawdza się niemal równie dobrze jak termoizolacyjna, a kosztuje zauważalnie mniej.
4. Kompost – naturalne źródło energii
Położenie kompostu na samym środku tunelu foliowego być może nie brzmi zachęcająco, ale realnie podnosi temperaturę we wnętrzu. Rozkładające się resztki, na których żerują różnego rodzaju bakterie i inne drobnoustroje, generują dużo energii cieplnej. Stojąc obok kompostu, można ją łatwo wyczuć. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać to zjawisko do ogrzewania tunelu. Tym bardziej, że kompost może posłużyć roślinom w dwójnasób!
Co istotne, w takim przypadku trzeba jeszcze staranniej zadbać o wspomnianą już szczelność folii. Kompost będzie bowiem wabił różne stworzenia, które mogą istotnie zaszkodzić plonom.
5. Obiekty zatrzymujące i uwalniające ciepło
Świetnie sprawdzą się m.in. baniaki z wodą lub duże kamienie. Przedmioty tego typu powoli wytracają ciepło, które przenika do otoczenia. Jak można zatem łatwo wnioskować, utrzymują określoną temperaturę w tunelu foliowym nawet przez wiele godzin.
Jak dokładnie przebiega ten proces i jak bardzo jest efektywny? Aby to sprawdzić, wystarczy podejść w ciągu dnia do nagrzanego kamienia i dotknąć go ręką. Uwaga, może być naprawdę gorący! Kolejny „pomiar” warto przeprowadzić wieczorem, kiedy kamień wciąż powinien być lekko ciepły – w tunelu foliowym traci temperaturę równie wolno. Niczym naturalny termofor!
6. Zabezpieczenie gruntu
Warto zabezpieczyć nie tylko ściany tunelu, np. za pomocą wspomnianej już folii termoizolacyjnej. Bardzo wiele ciepła „ucieka” także przez grunt – aby to zmienić, trzeba położyć na nim agrowłókninę. Ona nie tylko ochroni rośliny przed zimnem, lecz także znacznie ograniczy ilość pojawiających się chwastów.
Innym rozwiązaniem może być pokrycie podłoża słomą – to sposób znany od tysięcy lat, a nadal skuteczny!
7. Nagrzewnice do tuneli foliowych
W przypadku dużych tuneli foliowych, także tych profesjonalnych, bardzo pomocne mogą okazać się nagrzewnice. To urządzenia, które zasysają powietrze, ogrzewają je i oddają z powrotem do otoczenia. Warto sprawdzić, czy w danym urządzeniu można regulować moc ogrzewania oraz ustawiać kierunek nadmuchu.
W tunelach foliowych wykorzystuje się m.in. nagrzewnice wodne, gazowe oraz olejowe. Co ważne, należy stosować je zgodnie z zaleceniami producenta, aby nie doszło np. do pożaru.
---
Zdjęcia firmowe