Zalewiska, podtopienia - musimy się uporać z problemami z drożnością cieków wodnych
Na problem z drożnością cieków wodnych, a także na konieczność uregulowania przepisów dotyczących spółek wodnych – zwracali uwagę przedstawiciele rolników z Wielkopolski.
28 lutego odbyło się pierwsze w tym roku posiedzenie Komisji do Spraw Produkcji Roślinnej przy Wielkopolskiej Izby Rolniczej. Jeden z przedyskutowanych tematów dotyczył aktualnej sytuacji pogodowej - a konkretnie sporej ilości opadów i tworzących się w związku z tym podtopień i zastoisk wodnych w gospodarstwach.
Członkowie komisji, debatując o gospodarce wodnej, wskazali na problemy w zakresie drożności i systematycznej konserwacji cieków wodnych, administrowanych przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Mówili o retencji - konieczności magazynowania wody kiedy jest jej nadmiar, aby mogła być wykorzystywana w czasie, kiedy występuje jej niedobór.
NIK miażdży realizację Programu kształtowania zasobów wodnych na terenach rolniczych
Nie mogło zabraknąć tematu spółek wodnych. Przedstawiciele rolników zwracali uwagę na kłopoty ze ściągalnością opłat na rzecz spółek. Postulowali ujednolicenie czy też zmianę przepisów dotyczących tych podmiotów w taki sposób, aby były one w gestii gmin. Ponadto konieczne jest w ich opinii zsynchronizowanie prac spółek wodnych, by działania te były prowadzone wzdłuż całego danego cieku wodnego. Obecnie bywa bowiem tak, że w jednej gminie np. kanał melioracyjny jest na bieżąco konserwowany, ale na terenie następnej koryto jest zaniedbane, zarośnięte, przez co podejmowane gdzie indziej prace nie przynoszą efektu.
Podczas posiedzenia wskazywano też na konieczność regulacji populacji bobrów. W ocenie delegatów obecnie jest ich zbyt dużo, o czym świadczą liczne szkody czynione przez te zwierzęta.
Członkowie komisji odnieśli się także do planów ogłoszonych przez władze krajowe i europejskie, związanych z odtwarzaniem dzikiej przyrody poprzez m.in. zalewaniem terenów podmokłych i rekonstrukcję mokradeł. Ich zdaniem, tereny przewidziane do takich działań powinny być określane proporcjonalne do powierzchni kraju.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś