Wegetacja przyspiesza, rolnicy chcą zmiany w ustawie o ubezpieczeniach upraw. Co na to MRiRW?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
10-06-2024,13:10 Aktualizacja: 10-06-2024,13:12
A A A

Wprowadzenie wcześniejszego terminu przymrozków wiosennych w kontekście ustawowej definicji szkód, wymaga przeprowadzenia szeregu doświadczeń i uruchomienia pilotażowego systemu - przekonuje resort rolnictwa.

O wprowadzenie zmiany w Ustawie o ubezpieczeniu upraw rolnych i zwierząt gospodarskich do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) wystąpił Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych (KRIR), popierając wniosek Wielkopolskiej Izby Rolniczej.

Wegetacja przyspieszyła

„W związku ze zmieniającymi się warunkami pogodowymi i klimatycznymi, następuje szybka wegetacja zbóż i rzepaku, która jest przyspieszona o około 3-4 tygodnie w stosunku do ostatnich kilku lat. Ogólne warunki ubezpieczeń nie pozwalają rolnikom zgłosić szkody spowodowanej przymrozkami w okresie wczesnowiosennym, tj. przed 15 kwietnia. Z uwagi na powyższe, proponujemy zmianę terminów ubezpieczeń i dostosowanie ich do aktualnych potrzeb. Terminy ubezpieczeń są ściśle związane z datą kalendarzową, a powinny być oparte o aktualny stan rozwojowy roślin” - wskazywał Zarząd KRIR.

Zwrócił się do resortu rolnictwa o uwzględnienie w tym zakresie zmiany ustawy, a w konsekwencji zmiany warunków ubezpieczeń, by możliwe było ubezpieczenie upraw od wiosennych przymrozków przed 15 kwietnia - zgodnie z fazą rozwojową roślin.

agencja, producenci owoców, producenci warzyw, organizacje producentów, siła wyższa

ARiMR przypomina o zgłaszaniu "siły wyższej" w kontekście przymrozków

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) zwraca się do producentów owoców i warzyw, by dochowali terminu zgłoszenia szkód w uprawach, spowodowanych przymrozkami wiosennymi, w kontekście tzw. siły wyższej....

Potrzebne doświadczenia

W odpowiedzi sygnowanej przez ministra rolnictwa Czesława Siekierskiego podkreślono, że wprowadzenie wcześniejszego terminu przymrozków wiosennych wymaga przeprowadzenia szeregu doświadczeń i uruchomienia pilotażowego systemu monitorowania upraw przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa - PIB w Puławach.

„Zdaniem tego Instytutu, Polska jest krajem o dużej rozciągłości i znacznych rozmiarach, usytuowanym w strefie umiarkowanej i występowanie opisanych powyżej anomalii w kolejnych latach może mieć charakter lokalny, natomiast występowanie przymrozków od połowy kwietnia do końca czerwca stanowi normę i jest wysoce prawdopodobne” – wyjaśnił Siekierski.

Zniesienie barier w ustawie

Jak jednocześnie dodał, w projekcie Ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, który ma trafić do rozpatrzenia przez Stały Komitet Rady Ministrów, wprowadzone zostały „propozycje rozwiązań umożliwiające zniesienie barier w dostępie do dotowanych ubezpieczeń upraw sadowniczych”.

Poleć
Udostępnij
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.