Udane Dni Otwartych Drzwi IUNG-PIB w Puławach
Co roku w maju Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – PIB w Puławach szeroko otwiera swoje podwoje i organizuje Dni Otwartych Drzwi. W tym roku odbyły się one w dniach od 16 do 20 maja. Zresztą na co dzień instytut i tak intensywnie współpracuje z praktyką rolniczą.
Z okazji tej od wielu, wielu lat z możliwości pobytu w Puławach korzystają studenci kierunku rolnictwa Wydziału Rolnictwa i Biologii SGGW w Warszawie. Tak też było i w tym roku.
Jubileuszowe Dni SGGW rozpoczęte
Prof. Stanisław Krasowicz, zastępca dyrektora IUNG–PIB ds. naukowych w zakresie badań środowiskowych, zapoznał studentów z historią instytutu oraz obecnie prowadzonymi badaniami naukowymi. Nie wszyscy wiedzą, że Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, miała także w swej 200-letniej historii epizod związany z Puławami. W 1862 roku doszło bowiem do przeniesienia Instytutu Gospodarstwa Wiejskiego i Leśnictwa z Marymontu do Puław i utworzenia Instytutu Politechnicznego i Rolniczo-Leśnego.
Prof. Stanisław Krasowicz przedstawił także działalność prowadzoną w ośmiu Rolniczych Zakładach Doświadczalnych instytutu. W 2015 roku plon zbóż ogółem wahał się w nich od 3,5 do 7,7 t/ha, jęczmienia jarego od 3, 5 do 5,4 t/ha, pszenicy ozimej od 4,5 do 8,5 t/ha, pszenicy jarej od 4,7 do 7,3 t/ha, rzepaku ozimego od 3,1 do 4,8 t/ha, a buraków cukrowych od 55 do 71 t/ha.
Prof. Jan Kuś omówił wieloletnie doświadczenie z systemami gospodarowania (konwencjonalnym, integrowanym i ekologicznym), które jest prowadzone w Osinach od 1994 roku. W systemie konwencjonalnym uprawiane są: rzepak ozimy – pszenica ozima – pszenica jara. W systemie integrowanym: ziemniak (nawożony obornikiem) – pszenica jara + międzyplon (poplon) – bobik – pszenica ozima + międzyplon. Najbardziej rozbudowane jest zmianowanie w systemie ekologicznym, bo składa się z pięciu pól: ziemniak (nawożony obornikiem) – pszenica jara + wsiewka koniczyny z trawami – koniczyna z trawami (I rok) – koniczyna z trawami (II rok) – pszenica ozima + międzyplon. Dodatkowo uprawiana jest pszenica ozima w monokulturze.
Dni Otwartych Drzwi IUNG–PIB w Puławach
Średnio za 19 lat badań przeciętny plon pszenicy ozimej wyniósł w systemie konwencjonalnym 6,4 t/ha (od 3,2 do 9,4 t/ha w poszczególnych latach), integrowanym – 6,6 t/ha (4,5-9,5 t/ha), ekologicznym – 4,2 t/ha (2,2-6,2 t/ha), a w monokulturze – 5,1 t/ha (2,1-7,5 t/ha).
Pierwsza i najważniejsza składowa plonu ziarna, jaką jest obsada kłosów przed zbiorem wynosiła odpowiednio: 534, 552, 448 i 475 szt./m2. Natomiast masa 1000 ziaren (trzecia składowa plonu) była równa 44,8 g w systemie konwencjonalnym, 45,1 g w integrowanym, 40,7 g w ekologicznym i 41,4 g w monokulturze.
W podsumowaniu prof. Jan Kuś stwierdził, że należy oczekiwać wzrostu udziału rolnictwa ekologicznego w naszym kraju, co będzie efektem polityki rolnej Unii Europejskiej.
Dr hab. Alicja Sułek przedstawiła stan postępu biologicznego w zbożach w Polsce. Przez postęp biologiczny rozumie się wprowadzanie do produkcji rolniczej nowych, bardziej wydajnych odmian roślin. Nowe odmiany odznaczają się wyższym plonowaniem, lepszą odpornością na wciąż zmieniające się patogeny oraz cennymi cechami użytkowymi.
Zabieg T1 w zbożach jarych
Przerażający jest stan wykorzystania postępu biologicznego w uprawie zbóż w naszym kraju. Po zestawieniu wielkości potencjalnych plonów uzyskiwanych w doświadczeniach COBORU z plonami rzeczywistymi w wieloleciu, które publikuje GUS okazuje się, że wiele jest jeszcze do zrobienia. Możliwości plonowania nowych odmian pszenicy ozimej wykorzystywane są w praktyce w 49,6 proc., jęczmienia ozimego – w 42,5 proc., pszenżyta ozimego – w 43,1 proc., a żyta ozimego – w 30,4 proc. Podobnie jest w przypadku zbóż jarych: pszenica jara – 41,0 proc., jęczmień jary - 44,2 proc., pszenżyto jare – 46,1 proc., a owies – 38,9 proc.
Szczególnym zainteresowaniem studentów WRiB cieszył się pobyt w szklarni, podczas którego mogli się zapoznać z dwoma gatunkami roślin, z którymi najczęściej nie mają kontaktu w swoich gospodarstwach. Są to tytoń i chmiel. Tytoń przedstawiła dr Anna Trojak-Goluch, a chmiel dr Marcin Przybyś.
Na szczególne podkreślenie zasługuje strona organizacyjna Dni Otwartych Drzwi, która działa bez zarzutu. Odpowiada za nią Dział Upowszechniania i Wydawnictw, któremu należą się szczere słowa uznania. Trzeba bowiem niestety przyznać, że nie wszystkie takie wydarzenia w kraju mają tak dobrą organizację .
Kto jeszcze nigdy wcześniej nie był na Dniach Otwartych Drzwi w IUNG–PIB w Puławach niech przyjedzie w 2017 roku. Można tam otrzymać olbrzymią dawkę wiedzy i to za darmo. Trzeba tylko chcieć.