Zabieg T1 w zbożach jarych

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Krzysztof Panasiewicz I redakcja@agropolska.pl
16-05-2016,9:25 Aktualizacja: 16-05-2016,9:50
A A A

W uprawie zbóż jarych w okolicy Hrubieszowa nadszedł czas na wykonanie pierwszego oprysku fungicydowego.

Zboża jare na Zamojszczyźnie wchodzą już w początek fazy strzelania w źdźbło. Obfite, ale na szczęście jak do tej pory mające przeważnie spokojny przebieg ciepłe deszcze, które wystąpiły w ostatnich tygodniach w rejonie Hrubieszowa, znacznie podniosły tempo wzrostu roślin. Na wielu, zwłaszcza wcześnie zasianych, plantacjach wyraźnie widoczne jest już pierwsze kolanko (BBCH 31).

Nadszedł więc czas na wykonanie pierwszego zabiegu ochrony fungicydowej. Jest to również ostatni dzwonek na efektywne zastosowanie herbicydów, przede wszystkim przeciwko chwastom dwuliściennym, ponieważ łan zaczyna już się zszywać, co utrudni dostęp cieczy roboczej oprysku do liści chwastów.

rzepak jary, chwasty, plantacja, Brodzica

Zabiegi herbicydowe i nawożenie w rzepaku jarym

Niestety, w tym roku udział upraw jarych w strukturze zasiewów jest w wielu gospodarstwach większy niż zazwyczaj, co zawdzięczamy często słabemu przezimowaniu form ozimych. Dlatego też w tym roku w moim gospodarstwie zasiane jest ...

W swoim gospodarstwie zabieg herbicydowy w pszenicy jarej odmiany Tybalt wykonałem w pierwszym tygodniu maja, gdy rośliny były jeszcze stosunkowo małe i łan był dobrze penetrowany przez oprysk. Ponadto doszedłem do wniosku, że wszystkie chwasty, które miały wzejść, wzeszły już do tamtej pory.

Natomiast na ten tydzień zaplanowałem, oczywiście w miarę warunków pogodowych, wykonanie w pszenicy jarej zabiegu fungicydowego T1. Do ochrony przed patogenami grzybowymi zamierzam wykorzystać preparat Duett Star 334 SE zawierający epoksykonazol i fenpropimorf.

Na dzień dzisiejszy nie widać jeszcze wyraźnych objawów porażenia, ale po ostatnich deszczach w łanie występuje duża wilgotność względna powietrza, co w połączeniu z ciepłą i pochmurną pogodą stwarza idealne warunki do rozwoju patogenów.

Według prognoz taka przekropna aura prawdopodobnie będzie utrzymywać się przez najbliższe tygodnie. Z ochroną fungicydową pszenicy jarej planuję zmieścić się w dwóch zabiegach. Na zabieg T2 zaplanowałem preparat Prosaro 250 EC (protiokonazol + tebukonazol).

***

Krzysztof Panasiewicz, absolwent SGGW w Warszawie na kierunku rolnictwo. Prowadzi gospodarstwo o powierzchni około 200 ha w miejscowości Brodzica (gmina Hrubieszów), uprawia pszenicę, rzepak, burak cukrowy i soję.

Poleć
Udostępnij