Susza w dwunastu województwach. Niedobór wody najbardziej dotyka rzepaku
Według stanu na 20 września, susza rolnicza występowała na terenie dwunastu województw, w sześciu rodzajach upraw. Najbardziej doskwiera ona ostatnio wysianym rzepakom i rzepikom.
Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy (IUNG) przekazał, że w trzynastym tegorocznym okresie raportowania, tj. od 21 lipca do 20 września, średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW) dla kraju, na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą, była ujemna i wynosiła -66 mm. Deficyt wody w tym okresie, w stosunku do poprzedniego okresu sześciodekadowego, uległ zmniejszeniu o 34 mm.
„Największe niedobory wody, od -160 do -180 mm, notowano na obszarze Nizin Mazowieckiej i Podlaskiej oraz w południowej i w wschodniej części Pojezierza Mazurskiego. Na południu kraju oraz w Polsce północnej deficyt wody był najmniejszy - od -50 do -119 mm. Na pozostałym terytorium kraju notowano braki wody dla roślin uprawnych od -120 do -159 mm” – wyliczył IUNG.
Aplikacja suszowa do pilnej poprawy. Nie można skorygować błędów
Susza rolnicza, powodująca straty w plonach monitorowanych upraw przynajmniej o 20 proc. w stosunku do plonów uzyskanych w przeciętnych wieloletnich warunkach pogodowych, występowała na terenie dwunastu województw (stan na 20 września): podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego, zachodniopomorskiego, mazowieckiego, lubelskiego, wielkopolskiego, pomorskiego, podkarpackiego, łódzkiego, lubuskiego i świętokrzyskiego.
Odnotowano ją w sześciu rodzajach upraw: rzepaku i rzepiku, ziemniakach, kukurydzy na kiszonkę, kukurydzy na ziarno, burakach cukrowych i roślinach strączkowych.
„W trzynastym okresie raportowania największy zasięg suszy rolniczej występował wśród upraw rzepaku i rzepiku. Notowano ją w 533 gminach (21,52 proc. gmin Polski)” – wskazał Instytut.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz