Susza w dwunastu województwach. Niedobór wody najbardziej dotyka rzepaku

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
27-09-2024,11:30 Aktualizacja: 27-09-2024,11:43
A A A

Według stanu na 20 września, susza rolnicza występowała na terenie dwunastu województw, w sześciu rodzajach upraw. Najbardziej doskwiera ona ostatnio wysianym rzepakom i rzepikom.

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy (IUNG) przekazał, że w trzynastym tegorocznym okresie raportowania, tj. od 21 lipca do 20 września, średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW) dla kraju, na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą, była ujemna i wynosiła -66 mm. Deficyt wody w tym okresie, w stosunku do poprzedniego okresu sześciodekadowego, uległ zmniejszeniu o 34 mm.

„Największe niedobory wody, od -160 do -180 mm, notowano na obszarze Nizin Mazowieckiej i Podlaskiej oraz w południowej i w wschodniej części Pojezierza Mazurskiego. Na południu kraju oraz w Polsce północnej deficyt wody był najmniejszy - od -50 do -119 mm. Na pozostałym terytorium kraju notowano braki wody dla roślin uprawnych od -120 do -159 mm” – wyliczył IUNG.

krir, aplikacja suszowa, susza, susza rolnicza

Aplikacja suszowa do pilnej poprawy. Nie można skorygować błędów

Samorząd rolniczy wzywa do pilnego usprawnienia aplikacji rządowej do szacowania strat suszowych. Według niego, jest ona obecnie obarczona istotnym felerem, uniemożliwiającym w niektórych przypadkach rolnikom przekazanie prawidłowych danych....

Susza rolnicza, powodująca straty w plonach monitorowanych upraw przynajmniej o 20 proc. w stosunku do plonów uzyskanych w przeciętnych wieloletnich warunkach pogodowych, występowała na terenie dwunastu województw (stan na 20 września): podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego, zachodniopomorskiego, mazowieckiego, lubelskiego, wielkopolskiego, pomorskiego, podkarpackiego, łódzkiego, lubuskiego i świętokrzyskiego.

Odnotowano ją w sześciu rodzajach upraw: rzepaku i rzepiku, ziemniakach, kukurydzy na kiszonkę, kukurydzy na ziarno, burakach cukrowych i roślinach strączkowych.

„W trzynastym okresie raportowania największy zasięg suszy rolniczej występował wśród upraw rzepaku i rzepiku. Notowano ją w 533 gminach (21,52 proc. gmin Polski)” – wskazał Instytut.

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij