Rolnicy z SGGW w IUNG-PIB w Puławach
Studenci kierunku Rolnictwo studiów stacjonarnych na Wydziale Rolnictwa i Ekologii Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie w dniu 26 maja 2022 r. wzięli udział w warsztatach terenowych z zakresu stosowania dobrych praktyk rolniczych w Instytucie Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa - PIB w Puławach. Takie wizyty są stałym elementem zajęć ze Szczegółowej uprawy roślin.
Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Gospodarstwa Osiny należącego do RZD "Kępa". Dr hab. Krzysztof Jończyk zapoznał studentów z systemami produkcji roślinnej, badaniami w ramach rolnictwa ekologicznego oraz doświadczalnictwo EDO (doboru odmian do rolnictwa ekologicznego). Natomiast mgr Andrzej Górnik zaprezentował bogatą kolekcję gatunków roślin uprawianych na cele energetyczne. W zajęciach uczestniczył również dr Adam Berbeć.
Konkurs Agro Games 2022
Następnie grupa przejechała do Puław, gdzie w hali wegetacyjnej dr hab. Danuta Leszczyńska przybliżyła prowadzone tam doświadczenia z roślinami zbożowymi. W kolejnej hali wegetacyjnej dr hab. Anna Trojak-Goluch zapoznała studentów z zasadami uprawy tytoniu oraz najważniejszymi chorobami i szkodnikami oraz ich ograniczaniem zgodnie z zasadami integrowanej ochrony roślin.
Ostatnim punktem pobytu był przejazd do Gospodarstwa na Kępie (RZD "Kępa"). Tam dr Urszula Skomra na chmielniku przedstawiła zasady uprawy chmielu oraz najważniejsze jego choroby i szkodniki. Omówiła również zasady integrowanej ochrony chmielu.
Podczas wyjazdu nie brakowało pytań ze strony studentów, którzy uznali go za bardzo interesujący i wartościowy.
Pobyt zorganizowała kierownik Działu Upowszechniania i Wydawnictw IUNG-PIB dr Monika Kowalik oraz dyrektor RZD IUNG-PIB "Kępa" mgr Sławomir Jurak. Grupą przez cały opiekował się mgr Piotr Safader. Opiekunami ze strony SGGW byli dr inż. Katarzyna Kucińska oraz dr hab. inż. Arkadiusz Artyszak, prof. SGGW.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz