Kontrole w uprawach. Inspektorzy na tropie pozostałości pestycydów
Pobieranie prób kontrolnych z tegorocznych płodów rolnych, w tym nowalijek, wznowili w gospodarstwach rolnych wraz z nadejściem wiosny inspektorzy ochrony roślin i nasiennictwa.
Takie kontrole zaczęli w nowym sezonie m.in. pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznaniu.
Cenne źródło informacji
„Pobrane próby zostaną poddane badaniom w celu oznaczenia poziomu obecności pozostałości stosowanych środków ochrony roślin. Wyniki analiz prowadzi się w oparciu o wykaz najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości (NDP) środków ochrony roślin zamieszczony w rozporządzeniu (WE) nr 396/2005 Parlamentu Europejskiego i Rady z 23 lutego 2005 r. w sprawie najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości pestycydów w żywności i paszy pochodzenia roślinnego i zwierzęcego oraz na ich powierzchni (…) Badania pozostałości środków ochrony roślin wykonywane są przez Centralne Laboratorium GIORiN w Toruniu, laboratoria Instytutu Ochrony Roślin - Państwowego Instytutu Badawczego w Poznaniu oraz laboratorium Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach” – wylicza poznański WIORiN.
Jak skutecznie dbać o uprawy? Są nowe metodyki od PIORiN
Jak dodaje, uzyskane wyniki badań są cennym źródłem informacji. Dają bowiem wierny obraz prawidłowości stosowania środków ochrony roślin przez rolników i weryfikują rzetelność prowadzonej przez nich dokumentacji w tym zakresie.
„Przebadane próby kontrolne umożliwiają stwierdzenie obecności pestycydów stosowanych niekiedy trzy miesiące wcześniej w badanych roślinach. Daje to Inspekcji możliwość wykrycia nieodpowiedzialnego stosowania środków i zareagowania zgodnie z przepisami prawa” – wskazuje WIORiN.
Celem zdrowie konsumentów
Jego przedstawiciele pojawili się m.in. w powiecie kaliskim, w którym zlokalizowanych jest najwięcej producentów warzyw pod osłonami zarówno w Wielkopolsce, jak i w całym kraju. Wiedzie on prym także pod kątem wielkości tego typu produkcji. Uprawiane są tam przede wszystkim pomidory i ogórki szklarniowe, których zbiór rozpoczyna się w kwietniu. Jest to możliwe dzięki wysadzeniu rozsad na początku roku w ogrzewanych i doświetlanych obiektach.
PIORiN i policja sprawdzą obrót pestycydami i nawozami
Kaliscy inspektorzy - przy zachowaniu rygorów fitosanitarnych - rozpoczęli kontrolę tamtejszych gospodarstw oraz pobieranie prób pod kątem pozostałości środków ochrony roślin w płodach rolnych.
„Należy przypomnieć, że w uprawach rolniczych, ogrodniczych powinny być stosowane środki, które zostały dopuszczone na terenie naszego kraju w danej uprawie oraz zgodnie z etykietą. Podczas kontroli, oprócz samego pobrania próbek świeżych owoców lub warzyw, szczegółowo sprawdzana jest dokumentacja uprawiającego pod kątem prawidłowości stosowania środków ochrony roślin, uprawnień do wykonywania zabiegów oraz atestacji sprzętu wykorzystywanego do wykonywania zabiegów. Dzięki corocznym działaniom kontrolnym w trosce o dobro, zdrowie konsumentów i ochronę środowiska naturalnego, możemy stwierdzić, że żywność trafiająca na nasze stoły jest bezpieczna” – przekonuje Inspektorat w Poznaniu.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz