Nie zwlekaj ze szkoleniem IP
Szacowane tegoroczne wysokie stawki dopłat do ekoschematu integrowana produkcja roślin spowodowały gwałtowany wzrost zainteresowania tym systemem produkcji. Dotychczas zainteresowanie integrowaną produkcją było dość mizerne, szczególnie jeśli chodzi o rośliny rolnicze. Starania o przystąpienie do systemu należy rozpocząć od ukończenia szkolenia w zakresie integrowanej produkcji roślin.
Czasu jest mało, bo zgłoszenie zamiaru stosowania integrowanej produkcji roślin zainteresowany producent roślin dokonuje corocznie podmiotowi certyfikującemu, nie później niż 30 dni przed siewem. A jednym z niezbędnych załączników jest kopia zaświadczenia o ukończeniu szkolenia w zakresie integrowanej produkcji roślin lub kopia zaświadczenia albo kopie innych dokumentów potwierdzających posiadane kwalifikacje.
Integrowana produkcja roślin: jak było w 2022 roku?
Warto sobie uświadomić, że jeśli rolnik chce przystąpić do integrowanej produkcji rzepaku, który wysiewa 20 sierpnia, to zgłoszenie musi być złożone najpóźniej do 20 lipca. W przypadku pszenicy ozimej jest to o miesiąc dłużej.
Zgodnie z ustawą o środkach ochrony roślin z dnia 8 marca 2013 r. (Dz. U. 2013 poz. 455) szkolenie podstawowe w zakresie integrowanej produkcji roślin, nie jest wymagane od osób, które posiadają zaświadczenie wydane przez szkołę ponadpodstawową lub szkołę wyższą stwierdzające, że w dokumentacji przebiegu nauczania tej osoby zostały uwzględnione wszystkie zagadnienia ujęte w programie szkolenia w danym zakresie. Uprawnienia te są ważne przez okres 5 lat od dnia uzyskania wykształcenia lub kwalifikacji. Po upływie tego okresu zachowanie tych uprawnień wymaga ukończenia szkolenia uzupełniającego w odpowiednim zakresie.
Szkolenie podstawowe i uzupełniające w zakresie integrowanej produkcji roślin, nie jest wymagane od pracowników naukowych szkół wyższych lub instytutów badawczych, jeżeli do zakresu obowiązków tych pracowników naukowych należy prowadzenie zajęć dydaktycznych, badań naukowych lub prac rozwojowych z zakresu rolnictwa, ogrodnictwa lub leśnictwa oraz osób prowadzących szkolenia w tym zakresie (w tym przypadku uprawnienia są ważne przez okres 5 lat od dnia zaprzestania wykonywania działalności). Po upływie tego okresu zachowanie tych uprawnień wymaga ukończenia szkolenia uzupełniającego w odpowiednim zakresie.
Studenci Rolnictwa SGGW na warsztatach terenowych w IUNG-PIB w Puławach
Szkolenia podstawowe są dwudniowe (16 godzin) i przeznaczone są dla osób, które po raz pierwszy biorą udział w takim szkoleniu. Obejmuje ono między innymi następujące zagadnienia:
- przepisy prawne w zakresie integrowanej produkcji roślin;
- nawożenie integrowanych upraw;
- ochrona upraw przed chorobami, szkodnikami, chwastami;
- środki ochrony roślin a ochrona środowiska;
- technika wykonywania zabiegów w ochronie roślin;
- bezpieczeństwo i higiena pracy;
- sposób dokumentowania prowadzonych działań w uprawach zgodnie z wymaganiami integrowanej produkcji roślin;
- kontrola integrowanej produkcji roślin.
Wiosną za szkolenie podstawowe trzeba było zapłacić 400 zł.
Szkolenia uzupełniające są jednodniowe (8 godzin) i przeznaczone są dla osób, które ukończyły szkolenie podstawowe.
Proces certyfikacji rozpoczyna się od wypełnienia i złożenia, w ustawowym terminie, przez producenta, w jednostce certyfikującej zgłoszenia o przystąpienie do integrowanej produkcji roślin. Wzór zgłoszenia można otrzymać w jednostce certyfikującej lub pobrać z jej strony internetowej.
Wykaz upoważnionych podmiotów do wykonywania działalności w zakresie certyfikacji integrowanej produkcji roślin znajduje się na stronie PIORiN:
http://piorin.gov.pl/integrowana-produkcja/
Formularz zgłoszenia należy wypełnić takimi informacjami jak: - imię, nazwisko oraz adres i miejsce zamieszkania albo nazwę oraz adres i siedzibę producenta roślin; - numer PESEL, o ile wnioskodawcy taki numer został nadany. Zgłoszenie musi zawierać również datę i podpis wnioskodawcy.
Do zgłoszenia dołącza się informację o gatunkach i odmianach roślin, które będą uprawiane w systemie IP oraz o miejscu i powierzchni ich uprawy. Załącznikiem do zgłoszenia musi być również, jak wspomniano wcześniej, kopia zaświadczenia o ukończeniu szkolenia w zakresie integrowanej produkcji roślin lub kopia zaświadczenia albo kopie innych dokumentów potwierdzających posiadane kwalifikacje.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz