Studenci Rolnictwa SGGW na warsztatach terenowych w IUNG-PIB w Puławach
W dniu 25 maja 2023 roku studenci kierunku Rolnictwo Wydziału Rolnictwa i Ekologii SGGW wzięli udział w warsztatach terenowych z zakresu stosowania dobrych praktyk rolniczych w Instytucie Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa - Państwowego Instytutu Badawczego (IUNG-PIB) w Puławach. Warsztaty były prowadzone w ramach cyklicznej imprezy pod nazwą Drzwi Otwarte, podczas których pracownicy Instytutu dzielą się informacjami na temat swoich badań.
Studenci warsztaty rozpoczęli w Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym Kępa - Puławy Gospodarstwo Osiny, gdzie dr hab. Jarosław Stalenga, prof. IUNG-PIB z Zakładu Systemów i Ekonomiki Produkcji Roślinnej zaprezentował doświadczenia z systemami produkcji roślinnej, w których oceniany jest wpływ długotrwałego stosowania różnych systemów gospodarowania na żyzność gleby i efektywność produkcji roślinnej. Ponadto omówił realizowane przez Zakład badania z zakresu rolnictwa ekologicznego, a w szczególności zaprezentował doświadczenia prowadzone w ramach Ekologicznego Doświadczalnictwa Odmianowego (EDO).
Jak poprawić zdrowotność roślin?
Następnie mgr Andrzej Górnik przedstawił studentom różne gatunki roślin uprawianych na cele energetyczne oraz omówił zagadnienia dotyczące produkcyjności tych gatunków w różnych warunkach siedliskowych i agrotechnicznych.
W dalszej kolejności studenci udali się do hali wegetacyjnej IUNG-PIB w Puławach, gdzie dr hab. Danuta Leszczyńska, prof. IUNG-PIB z Zakładu Uprawy Roślin Zbożowych zaprezentowała doświadczenia wazonowe z roślinami zbożowymi, w których badany jest wpływ w stresów biotycznych i abiotycznych na ich produkcyjność, a uprawa tytoniu oraz najważniej choroby i szkodniki chmielu i ich ograniczanie zgodnie z zasadami integrowanej ochrony roślin zostały omówione przez dr hab. Annę Trojak-Goluch z Zakładu Hodowli i Biotechnologii Roślin.
W Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym Kępa - Puławy Gospodarstwo na Kępie zagadnienia dotyczące uprawy, najważniejszych chorób i szkodników chmielu oraz ich ograniczania zgodnie z zasadami integrowanej ochrony roślin zostały przekazane przez dr Urszulę Skomrę z Zakładu Hodowli i Biotechnologii Roślin.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz