Mulczowanie międzyplonów. Resort przypomina zasady
Można już mulczować w tym roku międzyplony utrzymywane w ramach „Rolnictwa węglowego”, ale powstały mulcz musi jeszcze przez spory czas pozostać na polu.
„Przypominamy, że w przypadku praktyki Międzyplony ozime lub wsiewki śródplonowe, realizowanej w ramach ekoschematu Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi - w sytuacji uprawy międzyplonów ozimych, rolnicy mają obowiązek ich utrzymania co najmniej do 15 lutego roku następującego po roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie płatności. Mulczowanie międzyplonów dopuszcza się po 15 listopada” – przypomina w komunikacie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW).
Zmiana w Rolnictwie węglowym? Resort odpowiada ws. likwidacji wsiewek
Jak podkreśla, mulczowanie można wykonać poprzez:
- ścięcie biomasy i pozostawienie mulczu na powierzchni pola lub
- częściowe wymieszanie międzyplonu z glebą, przy czym można to wykonać każdą maszyną, która nie przyoruje skiby (w przypadku stosowania brony talerzowej należy pamiętać o takim ustawieniu talerzy, które nie powoduje odwrócenia skiby).
„Mulcz powinien pozostać na polu do 15 lutego następującego po roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie płatności” – zastrzega MRiRW.
Wskazuje ponadto, że wykorzystanie biomasy międzyplonu ozimego jako mulczu umożliwia wcześniejsze przygotowanie stanowiska pod zasiewy roślin jarych.
„Dodatkową zaletą mulczowania jest efekt nawozowy” – dodaje resort rolnictwa.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz