IUNG: susza już we wszystkich województwach
Jaki jest aktualny stan zagrożenia suszą rolniczą? Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG) wydał drugi tegoroczny raport ws. klimatycznego bilansu wodnego (KBW).
„W drugim okresie raportowania, tj. od 1 kwietnia do 31 maja 2024 r., średnia wartość KBW dla kraju, na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą, była ujemna, wynosiła -108 mm. Deficyt wody w obecnym okresie, w stosunku do poprzedniego okresu sześciodekadowego, uległ zmniejszeniu o 16 mm” – poinformował IUNG.
Susza rolnicza stwierdzona w 4 uprawach i 14 województwach
Jak stwierdził w raporcie, największe niedobory wody odnotowano na obszarze Wyżyny Lubelskiej, na Polesiu oraz na Nizinie Śląskiej - od -170 do -189 mm. Duży deficyt wody wystąpił również na Nizinie Podlaskiej, Mazowieckiej oraz w Kotlinie Sandomierskiej - od -150 do -169 mm. Na sporym obszarze Polski niedobór wody wynosił od -120 do -149 mm. W północnych oraz w południowych obszarach kraju niedobory wody były najmniejsze - od -50 do -119 mm.
„W wyniku występujących warunków wilgotnościowych, w drugim okresie raportowania stwierdzamy wystąpienie suszy rolniczej na terytorium Polski, powodujące straty w plonach monitorowanych upraw przynajmniej o 20 proc. w stosunku do plonów uzyskanych w przeciętnych wieloletnich warunkach pogodowych” – przekazał IUNG.
Co istotne, susza rolnicza występowała według jego danych na terenie wszystkich 16 województw.
Poważny niedobór wody stwierdzono w sześciu uprawach: zbóż jarych, zbóż ozimych, truskawek, krzewów owocowych, drzew owocowych, rzepaku i rzepiku.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz