Susza rolnicza stwierdzona w 4 uprawach i 14 województwach
Pierwszy tegoroczny raport „suszowy” Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowego Instytutu Badawczego (IUNG) potwierdził występowanie niedoboru wody dla upraw rolniczych.
IUNG opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego (KBW) dla wszystkich (2477) gmin Polski oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny stan zagrożenia suszą rolniczą.
„W pierwszym okresie raportowania, tj. od 21 marca do 20 maja 2024 roku, średnia wartość KBW dla kraju, na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą, była ujemna, wynosiła -92 mm” – czytamy w raporcie.
IMGW: w najbliższych miesiącach susza będzie się pogłębiać. Klimatyczny bilans wodny jest ujemny
Jak w nim dodano, największe niedobory wody notowano na terenach Niziny Śląskiej - od -150 do -169 mm oraz na obszarze Wyżyny Lubelskiej i Małopolskiej (we wschodniej części), a także we wschodniej części Niziny Wielkopolskiej - od -120 do -149 mm. W północnych oraz w południowych obszarach kraju niedobory wody były najmniejsze - od -50 do -59 mm. Na pozostałym obszarze Polski wynosiły od -60 do -119 mm.
„W wyniku występujących warunków wilgotnościowych w pierwszym okresie raportowania stwierdzamy wystąpienie suszy rolniczej na terytorium Polski, powodującej straty w plonach monitorowanych upraw przynajmniej o 20 proc. w stosunku do plonów uzyskanych w przeciętnych wieloletnich warunkach pogodowych” – wskazuje IUNG.
W sumie susza wystąpiła w 14 województwach, nie stwierdzono jej jedynie w woj. małopolskim i pomorskim. Potwierdzono ją w czterech uprawach: zbóż jarych (w nich był największy zasięg suszy), zbóż ozimych, truskawek oraz krzewów owocowych.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz