IUNG: pogoda w tym roku sprzyjała uprawom

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
07-10-2020,14:50 Aktualizacja: 07-10-2020,15:20
A A A

Tegoroczna pogoda nie była dla upraw zła, choć susza wystąpiła w Polsce. To przełożyło się to na dobre plony - uważa prof. Andrzej Doroszewski z Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa.

Susza dotknęła przede wszystkim województwa lubuskie i zachodniopomorskie, a także woj. wielkopolskie i pomorskie. - Im bardziej idąc w kierunku południowo-wschodnim, sytuacja z uwilgotnieniem gleby była coraz lepsza i można powiedzieć, że na krańcach południowych kraju był nadmiar wody. Susza objęła maksymalnie 12,2 proc. gruntów ornych, a to nie jest dużo. Jeżeli chodzi o gminy, to 41 proc. gmin było z suszą - powiedział ekspert.

wody polskie, Krzysztof Woś, susza rolnicza, projekt Stop suszy

Plan przeciwdziałania skutkom suszy ma ruszyć do końca roku

Przygotowany przez Wody Polskie plan identyfikuje, czym jest susza, jakie są obszary jej oddziaływania oraz wskazuje, co można zrobić, by minimalizować skutki suszy w perspektywie najbliższych 6 lat - od 2021 r. do 2027 roku. Chcemy, by prace...

Dodał, że susza wystąpiła głównie na piaskach i piaskach gliniastych, natomiast na glebach ciężkich i średnich jej nie notowano. Niedobór wody najbardziej odczuły uprawy kukurydzy na kiszonkę i na ziarno, zboża jare oraz krzewy owocowe.

Profesor przypomniał, że na wiosnę były obawy o tegoroczne zbiory. Mimo ciepłej zimy, przymrozki nie zniszczyły upraw, a kwietniowa susza została zniwelowana przez liczne opady deszczu w kolejnych tygodniach.

Jak mówił, rośliny potrafią zrekompensować sobie chwilowy brak opadów. Teraz najbardziej sprzyjająca pogoda dla rolnictwa byłaby, gdyby jesień nie była zbliżona do średnich wieloletnich - ani za ciepła, ani za zimna z umiarkowaną ilością opadów.

IUNG opublikował ostatni w tym roku raport z monitoringu suszy, który jest prowadzony od 15 marca do 30 września.

"W czternastym okresie raportowania, tj. od 1 sierpnia do 30 września średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą była ujemna, wynosiła -10 mm, co oznacza, że na większości obszarów kraju suszy rolniczej nie ma" - podano

Według IUNG, susza występuje jedynie na terenie świętokrzyskiego i wielkopolskiego. Jest notowana w uprawach rzepaku oraz rzepiku, i występuje w trzech gminach.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij