IUNG: pogoda w tym roku sprzyjała uprawom
Tegoroczna pogoda nie była dla upraw zła, choć susza wystąpiła w Polsce. To przełożyło się to na dobre plony - uważa prof. Andrzej Doroszewski z Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa.
Susza dotknęła przede wszystkim województwa lubuskie i zachodniopomorskie, a także woj. wielkopolskie i pomorskie. - Im bardziej idąc w kierunku południowo-wschodnim, sytuacja z uwilgotnieniem gleby była coraz lepsza i można powiedzieć, że na krańcach południowych kraju był nadmiar wody. Susza objęła maksymalnie 12,2 proc. gruntów ornych, a to nie jest dużo. Jeżeli chodzi o gminy, to 41 proc. gmin było z suszą - powiedział ekspert.
Plan przeciwdziałania skutkom suszy ma ruszyć do końca roku
Dodał, że susza wystąpiła głównie na piaskach i piaskach gliniastych, natomiast na glebach ciężkich i średnich jej nie notowano. Niedobór wody najbardziej odczuły uprawy kukurydzy na kiszonkę i na ziarno, zboża jare oraz krzewy owocowe.
Profesor przypomniał, że na wiosnę były obawy o tegoroczne zbiory. Mimo ciepłej zimy, przymrozki nie zniszczyły upraw, a kwietniowa susza została zniwelowana przez liczne opady deszczu w kolejnych tygodniach.
Jak mówił, rośliny potrafią zrekompensować sobie chwilowy brak opadów. Teraz najbardziej sprzyjająca pogoda dla rolnictwa byłaby, gdyby jesień nie była zbliżona do średnich wieloletnich - ani za ciepła, ani za zimna z umiarkowaną ilością opadów.
IUNG opublikował ostatni w tym roku raport z monitoringu suszy, który jest prowadzony od 15 marca do 30 września.
"W czternastym okresie raportowania, tj. od 1 sierpnia do 30 września średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą była ujemna, wynosiła -10 mm, co oznacza, że na większości obszarów kraju suszy rolniczej nie ma" - podano
Według IUNG, susza występuje jedynie na terenie świętokrzyskiego i wielkopolskiego. Jest notowana w uprawach rzepaku oraz rzepiku, i występuje w trzech gminach.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz