Inspekcja ostrzega: niesprawdzone podłoża mogą zaburzyć plony

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
21-11-2022,12:20 Aktualizacja: 21-11-2022,12:46
A A A

Podłoża do upraw muszą być legalnie wprowadzone do obrotu - przypomina Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

A żeby tak się stało, podłoża muszą spełniać wymagania produktu nawozowego UE lub też posiadać pozwolenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi na wprowadzanie do obrotu.

badanie gleby, nicienie, piorin

Nicienie groźnymi szkodnikami. Kto ma obowiązek badania gleby?

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN) wykonuje na zlecenie urzędowe kontrole gleby pod kątem występowania nicieni Globodera pallida (Stone) Behrens i Globodera rostochiensis (Wollenweber) Behrens. "Gleba jest miejscem...

"Wprowadzane do obrotu mogą być również podłoża do upraw na podstawie wzajemnego uznawania towarów. Niedozwolona jest sprzedaż podłoży do upraw, które nie zostały legalnie dopuszczone do obrotu" - przekazuje PIORiN.

Niezależnie od podstawy prawnej dopuszczenia do obrotu, każde podłoże do upraw musi być ponadto odpowiednio oznakowane i zawierać informacje identyfikujące dany produkt. Wymagane jest również spełnianie kryteriów jakościowych oraz w zakresie dopuszczalnych wartości zanieczyszczeń.

"Podłoże do upraw jest to materiał inny niż gleba, w którym uprawia się m.in. rośliny. Podłoża różnią się od siebie zarówno pochodzeniem, składem, jak i wymaganiami jakościowymi. Do podłoży uprawowych zalicza się takie materiały, jak wełna mineralna czy przetworzony torf, ale także różne mieszanki, np. mieszankę torfu z włóknem drzewnym, keramzytem itp." - wylicza Inspekcja.

W jej ocenie ważnymi parametrami przy wyborze odpowiedniego podłoża do upraw są m.in. pH oraz zasolenie. Powinno być dobierane w zależności od wymagań uprawianych roślin (np. borówka amerykańska wymaga kwaśnego podłoża o pH w granicach 3,5-4,5). Wybór odpowiedniego podłoża determinuje zarówno jakość, jak i ilość plonów.

Inspektorzy przestrzegają, że niedopuszczone do obrotu, a tym samym niesprawdzone pod względem wymagań jakościowych oraz zanieczyszczeń podłoża do upraw mogą być - po zastosowaniu - przyczyną złego wschodu, wzrostu i plonowania roślin.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.