Dzielenie się wiedzą w RZD IUNG–PIB w Werbkowicach
W dniu 23 czerwca 2016 r. w Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym IUNG–PIB w Werbkowicach (woj. lubelskie) odbyły się warsztaty naukowe pod tytułem „Rozwój produkcji rolniczej w kontekście zmian klimatu”.
Był to element projektu LCAgri „Wsparcie dla rolnictwa niskoemisyjnego – zdolnego do adaptacji do zmian klimatu obecnie oraz w perspektywie lat 2030 i 2050” finansowanego z programu BIOSTRATEG Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Podczas spotkania uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z głównymi zadaniami działalności badawczej i wdrożeniowej jednostki, zaznaczając tym gotowość i chęć współpracy z praktyką rolniczą oraz doradztwem.
Dni Pola CIECH Sarzyna w Ruszkowie
Warsztaty otworzył i powitał wszystkich dyrektor RZD Werbkowice dr Piotr Kozera. Prof. Stanisław Krasowicz, zastępca dyrektora IUNG–PIB ds. naukowych w zakresie badań środowiskowych, przedstawił historię i główne kierunki działalności instytutu. Zwrócił uwagę na podstawowe funkcje Rolniczych Zakładów Doświadczalnych w instytucie. Oprócz tego, że są one wizytówką instytutu to spełniają trzy podstawowe funkcje. Przede wszystkim prowadzą prace z zakresu doświadczalnictwa tj. doświadczenia organizacyjno-ekonomiczne obejmujące całe gospodarstwa.
Drugi nurt to prowadzenie działalności gospodarczej w określonych warunkach przyrodniczych i organizacyjnych, zgodnie z postępem i zakłady starają się za nim nadążyć. Często muszą rywalizować na swoim terenie z bardzo dobrymi gospodarstwami.
Rolnicze Zakłady Doświadczalne są i powinny być także ośrodkami innowacji i kultury rolnej. Powinny propagować też nowe rozwiązania, między innymi w zakresie rolnictwa niskoemisyjnego.
Prof. Stanisław Krasowicz podkreślał, że do rolników najbardziej dociera to co zaobserwują na polu, co widzą u sąsiada, o czym mogą porozmawiać, a nie na planszy czy w książce, a zatem rozmowa jest bardzo potrzebna.
Dzień Pola Krajowej Spółki Cukrowej w Hulczu
Produkcja w części zakładów jest uproszczona. W znacznej części z nich nie prowadzi się produkcji zwierzęcej. Zakład w Werbkowicach razem z zakładem w Grabowie prowadzą produkcję zwierzęcą, na niewielką skalę prowadzi się ją również w zakładzie w Borusowej – trzody chlewnej czy też w Wierzbnie – bydła mięsnego, prowadzony jest też tam wylęg drobiu. Dyrektorzy zakładów starają się, aby były one wizytówkami instytutu, tak jak to jest w Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym w Werbkowicach. Stado bydła mlecznego liczy ponad 360 krów dojnych, z których uzyskuję się ponad 9000 litrów mleka w przeliczeniu na krowę średnio rocznie, to jest wskaźnik lekko licząc o 3000 l wyższy od średniej krajowej. Dyrektorzy zakładów wprowadzają innowacje, czego przykładem jest zakład w Puławach, gdzie sprowadzone zostało bydło szkockie, które w systemie wolno-wybiegowym wykorzystuje trwałe użytki zielone.
Instytut w ramach porozumienia ze szkołami rolniczymi, daje możliwość wspierania młodzieży w zdobywaniu i wykorzystywaniu wiedzy poprzez organizowanie wizyt w zakładach.
Warsztaty podzielone były na dwie części. W pierwszej części zaprezentowane zostały wykłady specjalistów oraz praktyków w formie multimedialnej. Genezę założenia projektu LCAgri przedstawił dr Robert Borek (IUNG–PIB w Puławach), który zaprezentował analizę i ocenę jak rolnictwo będzie wyglądać w warunkach zmian klimatu. Zwrócił uwagę na istotną rolę prowadzonych dyskusji z udziałem doradców i rolników oraz konsultacji z pracownikami ministerstw (MRiRW, MŚ). Zapewnił dzielenie się wiedzą na kolejnych przewidywanych warsztatach w ramach projektu.
Pasjonaci z SGGW u Wiesława Gryna
Zagadnienie emisji gazów cieplarnianych z rolnictwa omówił prof. Jan Kuś (IUNG–PIB w Puławach), który podkreślał wzrost średniej temperatury powietrza w ostatnich latach. Wiąże się on z występującym ociepleniem klimatu poprzez koncentrację gazów cieplarnianych w atmosferze. Zwrócił też uwagę na odpowiednie zachowanie praktyki rolniczej.
Znaczenie zachowania glebowej materii organicznej podkreślał dr hab. Janusz Smagacz (IUNG–PIB w Puławach). Wykorzystał do tego celu wyniki wieloletnich doświadczeń prowadzonych w obiektach instytutu i innych ośrodkach naukowych w Polsce z systemami uprawy.
Dr Krzysztof Dziuba, szef biura Technologii w Grupie Azoty – Zakłady Azotowe Puławy zaprezentował działania prośrodowiskowe firmy. Plan wdrożenia niskoemisyjnych praktyk dla Rolniczych Zakładów Doświadczalnych przedstawił dr hab. Mariusz Matyka (IUNG–PIB w Puławach). Przybliżył także narzędzia rolnictwa precyzyjnego.
Bardzo dużym zainteresowaniem cieszył się wykład prof. Romana Niżnikowskiego z SGGW w Warszawie, który przybliżył uczestnikom warsztatów możliwości zagospodarowania podrobów jagnięcych. Z zakresu produkcji zwierzęcej w RZD w Werbkowicach prowadzone jest doświadczenie hodowlane, polegające na krzyżówce owiec rasy Berrichon du Cher z Wrzosówką, wskutek czego powstaje nowa rasa Wrober.
Druga część warsztatów cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, gdyż organizatorzy zorganizowali pokaz poletek z kolekcją odmian oraz pracy maszyn. Dodatkowo, szczególne zainteresowanie uczestników spotkania budziła zagroda ze stadem owiec nowej rasy Wrober.
Rolnicze Zakłady Doświadczalne są ważnym elementem działalności instytutu, który przekazuje swoje wyniki nie tylko przez służby doradcze, ale również za pośrednictwem tego typu spotkań, które odbyło się w RZD w Werbkowicach w formie warsztatów naukowych dla wszystkich, którym bliski jest sektor rolnictwa. Myślę, że takie warsztaty w pełni służą szerzeniu wiedzy z zakresu praktyki rolniczej.