4,5 mln hektarów obsianych zbożami ozimymi. Uprawy przezimowały praktycznie bez strat

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
30-04-2024,13:10 Aktualizacja: 30-04-2024,16:54
A A A

„Z przeprowadzonych badań polowych wynika, że w bieżącym roku uprawy ozime przezimowały, podobnie jak w roku ubiegłym, praktycznie bez strat” – przekazał Główny Urząd Statystyczny.

Stwierdził w swoim raporcie, że przebieg warunków agrometeorologicznych w okresie zimy był na ogół korzystny dla zimujących roślin, a notowane w grudniu i styczniu spadki temperatury powietrza (lokalnie do -20 st. C i poniżej) nie zagrażały oziminom.

Z oceny przeprowadzonej w listopadzie ubiegłego roku przez rzeczoznawców terenowych GUS wynika, że zbóż ozimych pod zbiory w 2024 r. zasiano ok. 4,5 mln ha, tj. o 0,6 proc. mniej niż w roku ubiegłym, w tym:

gus, uprawa, oziminy, rośliny zimujące

GUS: pogoda w lutym nie zagrażała oziminom. Opadów było o ponad 100 proc. więcej niż wynika z normy

Przebieg pogody w lutym tego roku nie stwarzał na ogół zagrożenia dla zimujących roślin – ocenia Główny Urząd Statystyczny (GUS). Jak podaje GUS, w lutym br. średnia temperatura powietrza wyniosła 5,7 st. C i była o 5,8 st. C...

- pszenicy ozimej - ok. 2,3 mln ha,

- żyta - ponad 0,7 mln ha,

- pszenżyta ozimego - ponad 1,1 mln ha,

- jęczmienia ozimego - ponad 0,3 mln ha,

- mieszanek zbożowych ozimych - ok. 0,1 mln ha.

Natomiast powierzchnię obsianą rzepakiem i rzepikiem ozimym oszacowano na ok. 1,0 mln ha.

Według GUS, lokalnie straty zimowe (uszkodzenia roślin) odnotowano z powodu:

- występowania zastoisk wody w obniżeniach terenowych powodujących wymoknięcia roślin w województwach: kujawsko-pomorskim, lubuskim, łódzkim, małopolskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim,

- wysuszających wiatrów w województwie podkarpackim,

- innych przyczyn (np. zwierzyna leśna) w województwach: lubelskim, lubuskim i warmińsko-mazurskim.

Według oceny rzeczoznawców wojewódzkich GUS, w kraju do zaorania zakwalifikowano tylko ok. 0,1 proc. powierzchni zasiewów zbóż ozimych oraz ok. 0,1 proc. powierzchni rzepaku i rzepiku ozimego” – czytamy w raporcie.

przymrozki, mróz, wymarznięcia, rośliny

Ekspert: przymrozki miały negatywny wpływ na rośliny, ale jest jeszcze szansa na zbiory

Sadownicy i winiarze podsumowują straty po kilku dniach przymrozków, ujemne temperatury wpłyną też negatywnie na zbiory ziemniaków. Nie należy niczego wycinać, a obserwować i liczyć, że nie wszystko stracone - radzi prof. Przemysław...

Jak w nim dodano, w badanych próbach monolitowych i polowych udział roślin żywych i nasion kiełkujących wyniósł w bieżącym roku dla:

- pszenicy ozimej – blisko 94 proc.,

- żyta – blisko 95 proc.,

- jęczmienia ozimego – ok. 91 proc.,

- pszenżyta ozimego – ok. 97 proc.,

- rzepaku i rzepiku ozimego – ponad 93 proc.

„Ponadto w badanych próbach monolitowych stwierdzono od 1 do 6 proc. roślin wątpliwych (u których nie można było określić stopnia przezimowania i ostatecznej kondycji). Najwięcej roślin wątpliwych zanotowano na plantacjach jęczmienia ozimego, a najmniej na plantacjach pszenżyta ozimego” - wskazuje GUS.

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.