Groch na zimę
W ostatnich latach w naszym kraju rozpoczęto uprawę grochu ozimego. Na rynku dostępny jest materiał siewny jedynej odmiany tej formy grochu wpisanej do Wspólnotowego Katalogu Odmian Roślin Rolniczych (CCA). Forma ozima jest mniej wrażliwa na suszę od formy jarej. Zbiór następuje tuż po zebraniu jęczmienia ozimego.
Im trudniejsze są warunki do wzrostu i rozwoju oraz plonowania formy jarej, tym większa może być różnica w plonowaniu na korzyść formy ozimej, która w większym stopniu wykorzystuje zasoby wilgoci glebowej.
Plonowanie grochu w PDO w 2019 roku
Dostępną odmianą ozimą grochu jest James. To odmiana ogólnoużytkowa, biało kwitnąca, która polecana jest do uprawy przede wszystkim na glebach słabszych, przepuszczalnych. Hodowca rekomenduje jej wysiew wszędzie tam, gdzie możliwa jest uprawa jęczmienia ozimego. Jego przedstawiciele twierdzą, że w tym sezonie groch ozimy plonował w naszym kraju na poziomie 40-55 dt z 1 ha.
W tym roku materiał siewny odmiany James jest po raz ostatni w sprzedaży. Jej miejsce w 2021 r. zajmie odmiana Dexter o większej zimotrwałości i potencjale plonowania. W sezonie 2018/2019 na polu doświadczalno-wdrożeniowym Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Pożogu uprawiano obie odmiany grochu ozimego: James i Dexter. Siew wykonano 5 października 2018 r. Plon nasion pierwszej odmiany wyniósł 24, a drugiej 28 dt z 1 ha.
Zalecany przez hodowcę termin siewu w centralnej części kraju przypada ok. 15 października. Błędem jest zarówno zbyt wczesny, jak i zbyt późny siew. Przed zimą część nadziemna rośliny powinna mieć wysokość 2-4 cm i wykształcić maksymalnie jedną parę liści właściwych. Norma wysiewu to 100-120 kiełkujących nasion na 1 m², co oznacza wysiew ok. 200 kg na 1 ha.
Groch siewny: pryskać czy nie pryskać?
Tak jak wszystkie gatunki z plemienia wykowych groch kiełkuje hypogeicznie czyli nie wyciąga liścieni podczas kiełkowania, a w związku z tym wymaga głębokiego siewu. Z podziemnej części łodyżki wyrasta dodatkowy system korzeniowy. Rekomendowana głębokość siewu wynosi 4 cm na glebach cięższych oraz 6 cm na glebach lekkich.
Groch powinno się wysiewać przede wszystkim po zbożach. Przerwa w uprawie bobowatych na danym polu winna wynosić 4 lata. Przedsiewnie należy zastosować ok. 45 kg P2O, 120 kg K2O i 30 kg MgO na 1 ha, które trzeba dobrze wymieszać z glebą.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz