W sadach z niską presją patogena można wyciąć porażone pędy
Opady deszczu, które wystąpiły w ostatnich dniach mogły doprowadzić do wysiewu ostatnich partii zarodników workowych. Lokalnie mogło dojść do słabych i średnich infekcji.
W sadach nie zabezpieczonych przed deszczem sytuacja może wymagać wykonania zabiegu interwencyjnego preparatem zawierającym difenokonazol np. Aplord 250 EC lub Score 250 EC (0,2 l/ha).
W pozostałych sytuacjach zalecamy kontynuację ochrony środkami zapobiegawczymi m.in.: Captan 80 WG (1,9 kg/ha) lub Scab 80 WG (1,88 kg/ha) - radzi Zakład Zaopatrzenia Ogrodniczego Warka, który regularnie publikuje zalecenia agrotechniczne i ochrony roślin.
Unijny handel jabłkami ma się coraz lepiej. U nas... coraz gorzej
Mączniak jabłoni
Warunki pogodowe sprawiają że patogen rozwija się zwłaszcza na podatnych odmianach takich jak Idared, Cortland. W sadach z niską presją patogena można pokusić się o wycięcie porażonych pędów. Natomiast wszędzie tam gdzie presja jest wysoka zalecamy wykonanie zabiegu jednym z preparatów:
Topas 100EC, Zato 50 WG, Kendo 50 EW lub Flint Plus 64 WG.
Owocówka jabłkóweczka
Zbliża się okres zwalczania owocówki jabłkóweczki. Większość samic jest już zapłodniona i gotowa do złożenia jaj lub już rozpoczęła ich składanie. W związku z tym w piątek lub sobotę zalecamy wykonanie zabiegu zwalczającego preparatem Dimilin 480 SC (0,3 l/ha) lub Coragen 200 SC (0,175 l/ha).
Mszyce w natarciu
W sadach jabłoniowych obserwuje się masowe występowanie kolonii mszyc. Wysokie temperatury stymulują szybki rozwój populacji tego szkodnika. W większości jest to mszyca jabłoniowa, ale obserwuje się także mszycę jabłoniowo-babkową - znacznie bardziej szkodliwą.
50 dni transportu polskich jabłek do Wietnamu i sukces
Nasionnica trześniówka
Okres kwitnienia akacji zbiega się z wylotem samic nasionnicy trześniówki. Dynamiczny wylot potwierdzają także sukcesywnie wyłapujące się do pułapek lepowych muchówki. Najbardziej zagrożone są odmiany czereśni o średniej porze dojrzewania.
Szkodnik ten może także występować w mniejszym nasileniu na wiśniach. W najbliższych dniach zalecamy wykonanie zabiegu preparatem Calypso 480 SC (0,15 L/ha) lub Mospilan 20 SP (0,125 kg/ha). Preparaty te ograniczają także populacje mszyc i gąsienic zjadających liście.
Szara pleśń
W czasie deszczowej pogody jaką mamy od kilku dni wzrasta zagrożenie występowania szarej pleśni zwłaszcza w uprawie owoców miękkich typu malina i truskawka.
Polskie jabłonie już rosną w Kazachstanie
Nawożenie dolistne
Na wielu gatunkach zwłaszcza roślin pestkowych, ale też ziarnkowych, obserwuje się niedobory magnezu i mikroelementów. Zalecamy zabieg dolistny produktami FruitAkademia na wzrost owoców I 8kg/ha w połączeniu z OptiMicro 2,5 kg/ha.
Dodatkowo rośliny można zaopatrzyć w aminokwasy roślinne poprawiające fotosyntezę i ograniczające stres suszy w postaci preparatu Megafol w dawce 2 L/ha.
SKS 12 2016 Parch: Interwencyjnie Aplord 0,2 L Zapobiegawczo: Captan 1,9kg; Mączniak: Zato 0,15kg; Owocówka jabłkóweczka: Dimilin 0,3L; Nasionica trzesniówka: Calypso 0,15L; Mszyce: Actara 0,1kg; Szara pleśń: Switch 0,8 kg/Signum 1,8kg; Dolistnie: FA wzrost owoców I + OptiMicro 2,5 kg + Megafol 2L.