Susza w sadach. Owoce są drobne i nie przyrastają tak jak powinny
Kolejne dni upłyną pod znakiem rekordowo wysokich temperatur. Taka pogoda nie sprzyja sadownikom. Panująca susza jest przyczyną niskiej kondycji drzew w wielu sadach, owoce są drobne i nie przyrastają tak jak powinny.
Podczas niedoboru wody drzewa nie są w stanie pobierać z gleby składników pokarmowych. Należy prowadzić kompleksowe dokarmianie dolistne.
Aby poprawić jakość liści warto wykonać zabieg stosując mieszaninę biostymulatora obniżającego negatywną reakcję drzew na suszę z dodatkiem nawozu mikroelementowego bogatego w magnez i żelazo - radzi System Komunikatów Sadowniczych, który na bieżąco wydaje zalecenia agrotechniczne i ochrony roślin opracowane przez Zakład Zaopatrzenia Ogrodniczego Warka Sp. z o.o.
Mszyce i przędziorki. Jak walczyć ze szkodnikami w sadzie?
Nie zapomnij o mszycach
W warunkach wysokich temperatur kolonie mszyc mogą szybko przyrastać. W przypadku stwierdzenia szkodników zaleca się zastosowanie jednego z poniższych preparatów: Pirimor 500 WG 0,4 kg/ha, Actara 25 WG 0,1-0,2 kg/ha, Apacz 50WG 0,1-0,15 kg/ha, Calypso 480 SC 0,2l/ha, Mospilan 20 SP 0,125 kg/ha.
Pozakorzeniowe dokarmianie wapniem
W obecnym sezonie mogą wystąpić problemy z przechowywaniem owoców. W związku z tym wskazane jest odpowiednie nawożenie owoców produktami wapniowymi.
Embargo wciąż daje się we znaki. Producenci jabłek zdobywają nowe rynki
Alternatywnym rozwiązaniem jest zabieg produktem Nano Active w dawce 3 kg/ha.
Poprawa wybarwienia i kondycji drzew
W celu poprawy wybarwienia owoców po wykonaniu cięcia letniego zaleca się wykonać zabiegi nawozami zawierającymi magnez i potas: FruitAkademia na wzrost owoców I oraz FruitAkademia na wzrost owoców II w dawce po 8 kg/ha (nawozy można łączyć z zabiegami fungicydowymi).
Nawożenie malin jesiennych
Rozpoczyna się owocowanie i zbiór powtarzających odmian malin, niestety z uwagi na panujące warunki pogodowe rośliny są w słabej kondycji, a pierwsze owoce drobniejsze niż oczekiwane.
Producenci malin nie będą mieli kłopotów ze sprzedażą owoców
W przypadku silnego przesuszenia pomiędzy zabiegami specjaliści polecają OptiMicro w dawce 5 kg/ha.
Należy pamiętać o tym, że na często nawadnianych plantacjach może również pojawić się problem z niedoborem składników pokarmowych, ma to swoje źródło w wymywaniu składników z gleby.
Przeciwdziałanie temu zjawisku polega na stosowaniu fertygacji. Polecany jest FertiFA 16-5-35 w dawce 15-20 kg/tydzień/ha.
Megafol 2,5L+OptiMicro 2,5kg; Mszyce: Pirimor 0,4 kg; Wapń: Amiwap 2,5L/NanoActive 3kg; Wybarwienie: FA_wzrost_owoców_II 8kg; Maliny jesienne: Megafol 2,5L+Plantafol 20.20.20 2,5 kg