Przędziorki, pordzewiacze i owocówka jabłkóweczka panoszą się w sadach

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
18-07-2017,8:45 Aktualizacja: 18-07-2017,9:17
A A A

W wielu polskich sadach obserwuje się masowe występowanie mączniaka i to nie tylko na odmianach podatnych. Dlatego w najbliższym czasie zaleca się wykonanie zabiegu produktami strobilurynowymi np. Zato 50 WG w dawce 0,15 kg/ha w mieszaninie z produktami o działaniu powierzchniowym Kaper 80 WG (1,9 kg/ha) lub Antracol 70 WG (1,5 kg/ha).

Zabieg w postaci każdej z kombinacji ograniczy również parcha jabłoni. Dobrym rozwiązaniem zwalczającym mączniaka jest również zastosowanie produktu Merces 50 EW w dawce 0,5 l/ha - czytamy w najnowszym zaleceniu agrotechnicznym i ochrony roślin opracowanym przez firmę PUH Chemirol w oparciu o program doradczy FruitAkademia.

Owocówka jabłkóweczka

Rozpoczął się lot drugiego pokolenia owocówki jabłkóweczki. W tej fazie zaleca się wykonanie zabiegu zwalczającego preparatem Calypso 480 SC (0,2 l/ha) lub Mospilan 20 SP (0,2 kg/ha).

jabłka, zbiory jabłek, rosyjskie embargo, pomoc dla sadowników, mirosław maliszewski, związek sadowników rp

Sadownicy dostaną miliony euro pomocy

Tegoroczne plony owoców na pewno będą niższe niż w poprzednich latach ze względu na straty spowodowane wiosennymi przymrozkami. Sadowników tym bardziej powinna więc ucieszyć wiadomość o unijnym wsparciu. Zakończył się sezon...
W przypadku zabiegu zwalczającego larwy szkodnika zaleca się preparaty: Dimilin 480 SC (0,3 l/ha), Runner 240 SC (0,4 l/ha) lub Steward 30 WG (0,2 kg/ha). Sugerowane preparaty zwalczają również zwójki liściowe.

Przędziorki i pordzewiacze

W młodych nasadzeniach odmian z grupy Jonagolda obserwuje się liczne występowanie pordzewiaczy. W pozostałych zaczynają pojawiać się przędziorki. Do zwalczania można włączyć preparat Envidor 240 SC w dawce 0,4 l/ha.

Preparat zwalcza jaja i formy ruchome przędziorka (z wyjątkiem samców). Dobrym rozwiązaniem zwalczającym wszystkie stadia ruchome przędziorków oraz pordzewiacza jest mieszanina produktu Nissorun Strong 250 SC (0,4 l/ha) i Ortus 05 SC (1,5 l/ha). Tak jak w przypadku wszystkich akarycydów wymagane jest dokładne pokrycie rośliny, czyli dodatek adiuwanta do zabiegu.

Mszyca wiśniowo-przytulinowa

Na młodych przyrostach wiśni i czereśni pojawiają się kolonie czarnych mszyc.

sadownictwo, sadownicy, straty w sadach. jabłonie, grusze, wiśnie

Sadownicy są załamani. Owoce wymarzły, ceny pójdą w górę

Ostatnie przymrozki spowodowały duże zniszczenia w sadach, wymarzły czereśnie, wiśnie i jabłonie. Owoców będzie znacznie mniej, a ich ceny mogą być wyższe - alarmuje Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP. Komisje...
W chwili gdy są to pojedyncze sztuki zostaną zniszczone przez owady pożyteczne. Jeśli widoczne są już dość liczne kolonie tej mszycy należy zastosować produkt Mospilan 20 SP w dawce 0,125 kg/ha.

Nawożenie wapniem

Powszechnie wiadomo, że im większa koncentracja wapnia w owocach, tym dłużej zachowują one wysoką jakość po zbiorze. Na tym etapie najwięcej wapnia zawiązki pobierają poprzez skórkę, dlatego zalecamy nawożenie dolistne produktami bogatymi w wapń.

W warunkach wysokich temperatur bezpiecznym rozwiązaniem jest zastosowanie produktów: Nano Active w dawce 3 kg/ha lub Amiwap w dawce 2,5 l/ha. Innym rozwiązaniem jest chlorek wapnia w dawce 4-7 kg/ha. Aby ograniczyć negatywne efekty stosowania chlorku wapnia oraz poprawę jego przyswajania polecane jest dodawanie do zabiegu biostymulatora Megafol w dawce 0,5-1,0 l/ha.

Poleć
Udostępnij