Polskie borówki mogą jechać do Indii. Rynek otwarty

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
27-08-2024,11:30 Aktualizacja: 27-08-2024,17:19
A A A

Indie otworzyły swój rynek dla polskiej borówki. Poinformowała o tym właśnie Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN).

„22 sierpnia br. zostały przez Ministerstwo Rolnictwa i Dobrobytu Rolników Republiki Indii opublikowane importowe wymogi fitosanitarne dla owoców borówki eksportowanej z Polski do Indii. Tym samym zakończono rozpoczęte w marcu 2022 roku negocjacje i rynek ten został otwarty dla polskiej borówki” – przekazała w komunikacie PIORiN.

Jak w nim dodano, w działania negocjacyjne mające na celu umożliwienie eksportu owoców borówki z naszego kraju do Indii zaangażowane były, oprócz PIORIN, także Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Instytut Ogrodnictwa – Państwowy Instytut Badawczy w Skierniewicach, a także organizacje branżowe reprezentujące plantatorów i eksporterów borówki. Jednym z elementów negocjacji była wizyta przedstawicieli indyjskiej organizacji ochrony roślin we wrześniu 2022 roku na plantacjach i w pakowalniach owoców.

wiceminister rolnictwa, czerniak, rozmowy, wietnam

Polsko-wietnamskie rozmowy o zwiększeniu współpracy w rolnictwie. Mięso i borówki w grze

Eksport polskiej wieprzowiny do Wietnamu oraz otwarcie tamtejszego rynku dla borówki były m.in. tematami rozmów wiceministra rolnictwa Jacka Czerniak z przedstawicielami wietnamskiego parlamentu - poinformowało w piątek...

Przeznaczone na eksport owoce będą musiały pochodzić z plantacji zarejestrowanych w specjalnym rejestrze prowadzonym przez PIORiN na potrzeby eksportu do państw trzecich (tzw. rejestr eksporterów). Owoce w przesyłkach będą musiały być wolne od szpeciela pączkowego borówki (Acalitus vaccinii) oraz bakterii Pseudomonas viridiflava, w tym pochodzić z plantacji, które monitorują występowanie tych agrofagów i podejmują w razie ich wystąpienia stosowne działania zwalczające. Przesyłki powinny być także wolne od zanieczyszczeń gleby i resztek roślinnych” – czytamy w komunikacie.  

Podkreślono w nim, że zainteresowani plantatorzy mogą uzyskać informacje na temat warunków i zasad rejestracji w rejestrze eksporterów - w wojewódzkich jednostkach PIORiN (ich wykaz jest tutaj).

Należy również zwrócić uwagę, że producenci wpisani do takiego rejestru będą zobowiązani informować właściwy WIORiN do 30 kwietnia każdego roku o zamiarze prowadzenia w danym sezonie uprawy na potrzeby eksportu do Indii, aby umożliwić inspektorom przeprowadzenie kontroli pod kątem spełnienia wymagań fitosanitarnych, ustalonych przez Indie” – wskazuje Inspekcja.

Poleć
Udostępnij