Parch jabłoni i mszyce w natarciu. Jak zabezpieczyć sad?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
09-04-2016,13:30 Aktualizacja: 09-04-2016,18:15
A A A

Prognozowane w najbliższych dniach opady deszczu mogą doprowadzić do pierwszych bardzo silnych infekcji parcha jabłoni w tym sezonie.

Specjaliści zalecają wykonanie zabiegu zapobiegawczego przed opadami preparatem miedziowym np. 1,5 kg/ha CopperMax NEW 50 WP.

Jeśli dojdzie do infekcji, a nie był wykonany wcześniej zabieg zapobiegawczy, zalecany jest zabieg interwencyjny preparatem z grupy anilinopirymidyn, np. Batalion 450SC w dawce 0,7-1 l/ha - informuje System Komunikatów Sadowniczych, który na bieżąco wydaje zalecenia agrotechniczne i ochrony roślin opracowane przez Zakład Zaopatrzenia Ogrodniczego Warka Sp. z o.o.

jabłka, zapasy jabłek, Związek Sadowników, Mirosław Maliszewski

Chłodnie pełne jabłek. Zapasy są zbyt duże

W marcu w polskich chłodniach było o ponad 11 proc. więcej jabłek niż rok wcześniej. Tak wynika z danych The World Apple and Pear Association. Eksperci zaznaczają, że cała Unia Europejska jest tylko na 0,5-procentowym plusie w porównaniu z...
Co ważne, zabieg należy wykonać w mieszaninie z preparatem Delan 700 WG 0,5 kg/ha.
 
Mszyce

Po okresie zimowym z jaj wylęgają się pierwsze mszyce. Zwalczanie we wczesnej fazie jest bardzo ważne.

Do zwalczania wczesną wiosną zaleca się pyretroidy ze względu na niską szkodliwość dla organizmów pożytecznych o tej porze roku np. Delcaps 050 CS 0,25 l/ha.

Nawożenie pozakorzeniowe jabłoni

Specjaliści radzą, aby kontynuować nawożenie dolistne nawozami bogatymi w azot. Proponujemy wykonać zabieg gotową mieszanką FruitAkademia na mysie ucho (8 kg/ha).

Od fazy zielonego pąka coraz ważniejsze stają się mikroelementy - między innymi cynk i bor.

owoce, jabłka, parch jabłoni, kwieciak jabłkowiec, choroby, sad, sadownictwo

Choroby nie mają świąt. Sadownicy powinni mieć się na baczności

Z obserwacji zarodników workowych parcha jabłoni wynika, że nie są one jeszcze gotowe do wysiewu. Jednak ocieplenie w okresie świąt może diametralnie zmienić tę sytuację - ostrzegają specjaliści. Podkreślają, że jeśli otworzą się pąki i...
W tym okresie należy stosować nawozy bogate w ww. mikroelementy oraz azot - gotową  propozycją jest nawóz FruitAkademia na zielony pąk (7 kg/ha).

Nawożenie pozakorzenowych pestkowych

W sadach z pąkami będącymi w początkowym stadium rozwoju zalecamy dokarmienie poprzez zastosowanie nawozu FruitAkademia na początek wegetacji.

W bardziej zaawansowanym stadium polecamy wykonanie aplikacji w celu dokarmienia pąków nawozami bogatymi w azot, np. mocznik w dawce 5 kg/ha, w mieszaninie z nawozem borowym Bor Extra 1kg/ha oraz fosforynem Prevent P w dawce 1,5 l/ha.

***

SKS 4 2016 Parch: Zapobiegawczo: Copper Max NEW 1,5kg; Interwencyjnie: Batalion 0,7L; Mszyce: DelCaps 0,25L; Dolistnie Jabłoń: FA mysie ucho/FA zielony pąk Pestkowe: FA początek wegetacji + Bor Extra 1kg + Prevent P 1,5L.

Poleć
Udostępnij