Choroby nie mają świąt. Sadownicy powinni mieć się na baczności
Z obserwacji zarodników workowych parcha jabłoni wynika, że nie są one jeszcze gotowe do wysiewu. Jednak ocieplenie w okresie świąt może diametralnie zmienić tę sytuację - ostrzegają specjaliści.
Podkreślają, że jeśli otworzą się pąki i pokaże się zielona tkanka wskazane będzie wykonanie zabiegu zapobiegawczego przed spodziewanym deszczem.
Do tego celu zalecane jest zastosowanie preparatu miedziowego: Copper Max NEW 50 WP lub Miedzian 50 WP, w dawce 1,5 kg/ha.
Polska będzie potęgą w produkcji jabłek
Zwalczanie raka bakteryjnego drzew pestkowych
W okresie nabrzmiewania pąków drzew pestkowych należy wykonać zabieg przeciwko rakowi bakteryjnemu stosując jeden z produktów miedziowych, np. Copper Max NEW 50 WP w dawce 1,5-2 kg/ha - informuje System Komunikatów Sadowniczych, który na bieżąco wydaje zalecenia agrotechniczne i ochrony roślin opracowane przez Zakład Zaopatrzenia Ogrodniczego Warka Sp. z o.o.
Miodówka gruszowa
Kiedy temperatura w ciągu dwóch kolejnych dni osiągnie około 12-15 stopni Celsjusza dorosłe osobniki miodówek na gruszach rozpoczynają swoją aktywność. W takich warunkach sadownicy na zachodzie rozpoczynają zwalczanie.
Raptor w sadzie
Kwieciak jabłkowiec
W sadach, gdzie szkodnik stanowił problem w poprzednim sezonie należy wykonać lustrację na jego obecność. Kwieciak jest aktywny w temperaturze powyżej 15 stopni Celsjusza i w takich warunkach należy przeprowadzić lustracje oraz ewentualne zwalczanie jednym z zarejestrowanych pyretroidów.
***
SKS 1 Parch jabłoni: Copper Max 1,5 kg; Choroby kory i drewna: Topsin 1,5 l; Rak bakteryjny pestkowych: Copper Max NEW 2 kg; Miodówka gruszowa: pyretroid; Kwieciak jabłkowiec: pyretroid