Ogromne ryzyko infekcji wtórnych parcha jabłoni
W wyniku obfitych opadów deszczu trwających w niektórych rejonach kraju od 20 sierpnia ryzyko infekcji wtórnych parcha jabłoni osiągnęło maksymalną skalę.
Właśnie dlatego w najbliższym czasie zaleca się wykonanie zabiegu z uwzględnieniem środków opartych na kaptanie lub mankozebie tzn. Kaper 80 WG (1,9 kg/ha) lub np. Indofil 80 WG (3 kg/ha).
W sadach, w których występują aktywne plamy parcha, do tych środków konieczne jest dodanie produktu o działaniu wyniszczającym zawierającego np. difenokoznazol lub propikonazol.
Sadownicy mają ból głowy. Gdzie sprzedać jabłka?
Owocówka jabłkóweczka, zwójki liściowe
W związku z rozciągniętym okresem lotów i składania jaj II pokolenia owocówki jabłkóweczki obserwuje się zróżnicowanie w rozwoju tego szkodnika w zależności od sadu.
W takiej sytuacji niezwykle trudno jest określić termin "czarnej główki" (jaja w różnych fazach), co można obserwować w postaci osłabionej skuteczności wykonanego zabiegu. Obecnie mamy już do czynienia ze stadium larwalnym.
Sadownictwo wymaga wielu zmian. Konkurencja nie śpi
Mszyca jabłoniowa
W wielu sadach, zwłaszcza tych mniej obłożonych owocami i dobrze nawożonych, wiosną pojawił się wtórny wzrost pędów. Wszędzie tam obserwuje się również rozwój nowych kolonii mszyc. Standardowym zabiegiem polecanym w tych nasadzeniach będzie Mospilan 20 SP w dawce 0,2 kg/ha lub Apacz 50 WG (0,1 -0,15 kg/ha).
Zabiegi przedzbiorcze
Nawożenie: W sadach jabłoniowych przypominamy o konieczności budowania owoców na grubość. Na obecnym etapie jabłoń wykazuje zapotrzebowanie na poftas (K) i fosfor (P), które mają również wpływ na późniejsze wybarwianie się owoców.
Sadownicy dostaną miliony euro pomocy
Nie zapominajmy również o nawożeniu wapniowym. "Polecamy zasilanie roślin mieszankami bogatymi w wapń gdzie jony wapnia skompensowane są za pomocą aminokwasów roślinnych co zapewnia ich łatwiejsze pobieranie i dystrybucję w tkankach roślinnych np. Amiwap w dawce 2-3 l/ha. Innym rozwiązaniem jest oczywiście chlorek wapnia 5-7 kg/ha w mieszaninie z produktem Megafol (1 l/ha), ale uwaga na warunki podczas stosowania" - czytamy w komunikacie.
Zabiegi zabezpieczające: Okres przedzbiorczy to również czas na właściwe zabezpieczenie owoców przed czynnikami infekcyjnymi odpowiedzialnymi za późniejsze gnicie owoców. Na 2-3 tygodnie przed zbiorem dobrze jest wykonać zabieg produktami takimi jak: Luna Experience 400 SC (0,75l/ha), Bellis 38 WG (0,8 kg/ha), Geoxe 50 WG (0,45 kg/ha) lub Switch 62,5 WG (0,75kg/ha).
Bezpośrednio przed zbiorem można zastosować również wodorowęglan potasu w dawce 7-10 kg/ha wykazujący działanie wyniszczające na zarodniki grzybów.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony roślin. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz