Ogromne ryzyko infekcji wtórnych parcha jabłoni

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
25-08-2017,8:20 Aktualizacja: 25-08-2017,8:28
A A A

W wyniku obfitych opadów deszczu trwających w niektórych rejonach kraju od 20 sierpnia ryzyko infekcji wtórnych parcha jabłoni osiągnęło maksymalną skalę.

Właśnie dlatego w najbliższym czasie zaleca się wykonanie zabiegu z uwzględnieniem środków opartych na kaptanie lub mankozebie tzn. Kaper 80 WG (1,9 kg/ha) lub np. Indofil 80 WG (3 kg/ha).

W sadach, w których występują aktywne plamy parcha, do tych środków konieczne jest dodanie produktu o działaniu wyniszczającym zawierającego np. difenokoznazol lub propikonazol.

sadownictwo, jabłka, produkcja jabłek, eksport jabłek, rosyjskie embargo

Sadownicy mają ból głowy. Gdzie sprzedać jabłka?

Coraz popularniejszym kierunkiem eksportu polskich jabłek jest Egipt. Sadownicy liczą też na większe wysyłki do północnej Afryki, innych krajów poza Europą oraz... na większą promocję owoców  w kraju. Rozpoczynający...
"Takie działanie wykazuje również wodorowęglan potasu w dawce 7-10 kg/ha. Dodatkowo wzbogaca on rośliny w potas który na obecnym etapie zaawansowanego wzrostu jest bardzo potrzebny roślinom" - czytamy w najnowszym zaleceniu agrotechnicznym i ochrony roślin opracowanym przez firmę PUH Chemirol w oparciu o program doradczy FruitAkademia.

Owocówka jabłkóweczka, zwójki liściowe

W związku z rozciągniętym okresem lotów i składania jaj II pokolenia owocówki jabłkóweczki obserwuje się zróżnicowanie w rozwoju tego szkodnika w zależności od sadu.

W takiej sytuacji niezwykle trudno jest określić termin "czarnej główki" (jaja w różnych fazach), co można obserwować w postaci osłabionej skuteczności wykonanego zabiegu. Obecnie mamy już do czynienia ze stadium larwalnym.

sadownictwo, zbiory jabłek, węgry, węgierska Narodowa Izba Rolna

Sadownictwo wymaga wielu zmian. Konkurencja nie śpi

Produkcja jabłek na Węgrzech wymaga rozwoju - podkreśliła węgierska Narodowa Izba Rolna (NAK), zwracając uwagę m.in. na konieczność inwestycji technologicznych oraz zwiększenia powierzchni upraw jabłek spożywczych w stosunku do przemysłowych. Na...
W przypadku zauważenia dużej presji szkodnika tzn. dużo świeżych wgryzów, zaleca się wykorzystanie jednego z larwicydów: Runner 240 SC (0,4 l/ha), Steward 30 WG (0,17-0,2 kg/ha), Coragen 200 SC (0,125 l/ha) lub Affirm 095 SG (2,5-3 kg/ha). Zabieg wykonany w tym okresie przyczyni się do jednoczesnego zwalczania letnich pokoleń zwójek zjadających liście.

Mszyca jabłoniowa

W wielu sadach, zwłaszcza tych mniej obłożonych owocami i dobrze nawożonych, wiosną pojawił się wtórny wzrost pędów. Wszędzie tam obserwuje się również rozwój nowych kolonii mszyc. Standardowym zabiegiem polecanym w tych nasadzeniach będzie Mospilan 20 SP w dawce 0,2 kg/ha lub Apacz 50 WG (0,1 -0,15 kg/ha).

Zabiegi przedzbiorcze

Nawożenie: W sadach jabłoniowych przypominamy o konieczności budowania owoców na grubość. Na obecnym etapie jabłoń wykazuje zapotrzebowanie na poftas (K) i fosfor (P), które mają również wpływ na późniejsze wybarwianie się owoców.

jabłka, zbiory jabłek, rosyjskie embargo, pomoc dla sadowników, mirosław maliszewski, związek sadowników rp

Sadownicy dostaną miliony euro pomocy

Tegoroczne plony owoców na pewno będą niższe niż w poprzednich latach ze względu na straty spowodowane wiosennymi przymrozkami. Sadowników tym bardziej powinna więc ucieszyć wiadomość o unijnym wsparciu. Zakończył się sezon...
Najlepszym rozwiązaniem są obecnie gotowe mieszanki nawozowe FruitAkademia na wzrost owoców I oraz II (8kg/ha). Mieszanki te można wykorzystywać naprzemiennie w odstępach co 7-10 dni. Zaletą ich jest oprócz ww. składników zawartość mikroskładników takich jak mangan, które wpływają na wydłużenie trwałości barwy zielonej owoców oraz to iż mogą być łączone z większością agrochemikaliów.

Nie zapominajmy również o nawożeniu wapniowym. "Polecamy zasilanie roślin mieszankami bogatymi w wapń gdzie jony wapnia skompensowane są za pomocą aminokwasów roślinnych co zapewnia ich łatwiejsze pobieranie i dystrybucję w tkankach roślinnych np. Amiwap w dawce 2-3 l/ha. Innym rozwiązaniem jest oczywiście chlorek wapnia 5-7 kg/ha w mieszaninie z produktem Megafol (1 l/ha), ale uwaga na warunki podczas stosowania" - czytamy w komunikacie.

Zabiegi zabezpieczające: Okres przedzbiorczy to również czas na właściwe zabezpieczenie owoców przed czynnikami infekcyjnymi odpowiedzialnymi za późniejsze gnicie owoców. Na 2-3 tygodnie przed zbiorem dobrze jest wykonać zabieg produktami takimi jak: Luna Experience 400 SC (0,75l/ha), Bellis 38 WG (0,8 kg/ha), Geoxe 50 WG (0,45 kg/ha) lub Switch 62,5 WG (0,75kg/ha).

Bezpośrednio przed zbiorem można zastosować również wodorowęglan potasu w dawce 7-10 kg/ha wykazujący działanie wyniszczające na zarodniki grzybów.

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony roślin. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij