Nie będzie komu zbierać borówki, truskawek, jabłek czy gruszek?
Sytuacja w sadownictwie związana z brakiem rąk do pracy z dnia na dzień się pogarsza - alarmuje Związek Sadowników RP. W związku z tym organizacja wystosował pismo do ministra spraw zagranicznych z prośbą o podjęcie rozmów ze stroną ukraińską, mające na celu przywrócenie ruchu osobowego na granicy z Ukrainą.
"Pandemia koronawirusa ma negatywny wpływ na polskie rolnictwo, w tym również sadownictwo" - czytamy w liście skierowanym do MSZ 7 kwietnia.
Ministerstwo rozważa, jak zachęcić pracowników sezonowych do przyjazdu
Ministerstwo Spraw Zagranicznych 17 kwietnia odpowiedziało, że kwestie poruszone w liście sadowników stanowią "przedmiot stałego monitoringu i zainteresowania".
"Doskonale zdajemy sobie sprawę ze znaczenia obecności pracowników z Ukrainy na polskim rynku pracy, w tym zwłaszcza w rolnictwie, musimy jednak brać pod uwagę bieżącą sytuację epidemiologiczną w Polsce i na Ukrainie. Ważnym kontekstem są również jak decyzje władz ukraińskich dotyczące ograniczenia ruchu osobowego wewnątrz Ukrainy i na jej granicach" - napisał dyrektor Jan Hofmokl.
Sadownicy muszą przygotować się na pogodowe trzęsienie ziemi
"Ministerstwo Spraw Zagranicznych pozostaje w stałym kontakcie i dialogu z właściwymi resortami - MSWiA i MRPiPS - ws. wjazdu cudzoziemców na terytorium Polski i ich obecności na polskim rynku pracy, w zależności od sytuacji epidemiologicznej, biorąc również pod uwagę wrażliwości i potrzeby polskich producentów. Pragnę jednak zaznaczyć w tym kontekście, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie ma mandatu do podejmowania decyzji w tych sprawach, a stanowisko Rządu RP w tej sprawie jest kształtowane przez ww. resorty wiodące" - zakończył urzędnik.
Wniosek jest prosty - MSZ nie czuje się ma siłach, aby pomóc. Wszystko więc wskazuje na to, że wielu sadowników stanie w tym roku przed wyzwaniem i tylko od ich zaradności będzie zależało, czy poradzą sobie w czasie epidemii.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz