Import materiału szkółkarskiego oraz rozmnożeniowego z Wielkiej Brytanii po brexicie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (ala) | redakcja@agropolska.pl
13-01-2021,15:00 Aktualizacja: 13-01-2021,15:16
A A A
Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa opublikowała komunikat dotyczący importu materiału szkółkarskiego oraz materiału rozmnożeniowego i nasadzeniowego warzyw po wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej.  
 
Zgodnie z decyzją wykonawczą Komisji C(2020)9590 z 22.12.2020 r., wyprodukowany w Zjednoczonym Królestwie: 
 
- materiał rozmnożeniowy i nasadzeniowy warzyw (inny niż nasiona)
oraz
 
ryszard bartosik, ministerstwo rolnictwa, brexit, eksport towarów rolno-spożywczych

Resort liczy, że brexit nie zaburzy eksportu żywności na Wyspy

Liczymy na to, że mimo brexitu wysoki eksport polskich towarów rolno-spożywczych do Wielkiej Brytanii się utrzyma - mówi Ryszard Bartosik, wiceminister rolnictwa. Polityk przypomniał, że z końcem 2020 roku kończy się okres przejściowy...
- materiał rozmnożeniowy roślin sadowniczych i roślin sadowniczych przeznaczonych do produkcji owoców, 
 
objęty dyrektywami 2008/72/WE oraz 2008/90/WE, spełniający wymagania tych dyrektyw i ich aktów wykonawczych, uznaje się za spełniający warunki równoważne z warunkami stawianymi tożsamej produkcji w UE. 
 
Decyzja weszła w życie 1 stycznia 2021 r. i uznaje za równoważne z unijnymi, warunki produkcji w Zjednoczonym Królestwie odnoszące się do obowiązków dostawcy, tożsamości, cech, zdrowotności roślin w odniesieniu do regulowanych agrofagów niekwarantannowych, podłoża uprawowego, pakowania, przeprowadzonych inspekcji, oznaczania i plombowania.
 
Więcej informacji nt. warunków przemieszczania towarów roślinnych po opuszczeniu UE przez Wielką Brytanię można znaleźć tutaj.  
 
  •   Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
 
Poleć
Udostępnij