Czas na dokarmienia roślin borem i cynkiem
Okres tuż po zbiorze owoców jest optymalnym czasem dla dokarmienia roślin borem i cynkiem, pierwiastki te podnoszą odporność roślin na niskie temperatury oraz wzmacniają pąki kwiatowe.
Nawożenie pozbiorcze sadów jest pierwszym zabiegiem mającym wpływ na jakość owoców na przyszły sezon, a bor jest również ważnym składnikiem pokarmowym w okresie kwitnienia i wiązania owoców.
Będzie więcej jabłek. Ceny jeszcze bardziej spadną?
Uwaga! Stosowanie wysokiej dawki mocznika powinno być wykonane tuż przed opadaniem liści i zabieg ten ma na celu szybszy rozkład liści przez mikroorganizmy glebowe. Nawożenie cynkiem i borem powinno być wykonane oddzielnie, odpowiednio wcześniej, aby umożliwić wspomnianym pierwiastkom wbudowanie się w trwałą tkankę.
Polska sprzedaje jabłka do 78 krajów
Redukcja zarodników workowych parcha
Ważną rolę w ograniczaniu parcha jabłoni odgrywa jesienne opryskiwanie drzew 5-proc. roztworem mocznika. Zabieg należy wykonać po pierwszych, silniejszych przymrozkach, na przełomie października i listopada, zanim opadną liście.
Azot zawarty w nawozie ma za zadanie stymulowanie rozwoju mikroorganizmów na liściach jabłoni, które w znaczący sposób przyczyniają się do szybszego ich rozkładu. Dlatego bardzo ważne jest dokładne pokrycie liści roztworem mocznika. W tym celu należy zastosować dużą ilość cieczy, nawet do 1000 l/ha.
MRiRW: embargo to tylko jeden z powodów problemów sadowników
Oprysk wykonany w optymalny terminie, gdy na drzewach jest jeszcze około 95% liści daje najlepsze rezultaty, pozwala zredukować liczbę zarodników workowych o 70-97 proc.
Choroby kory i drewna
Należy systematycznie usuwać zrakowacenia stanowiące źródło infekcji. Gałęzie z objawami raka najlepiej usunąć. Porażoną tkankę na przewodniku należy wyciąć do zdrowej tkanki. Powstałą ranę należy zabezpieczyć pastą ochronną np. Funaben Plus 03 PA.
Sadownicy protestują w Warszawie. Chcą eksportować jabłka do Rosji
Przechowywanie jabłek
Długotrwałe przechowywanie jabłek pozwala uzyskać wyższe ceny za owoce. Podstawowym problemem jest utrzymanie wysokiej jakości owoców podczas przechowywania. Polecamy stosowanie środka FruitSmart zawierającego 1-MCP.
Substancja spowalnia dojrzewanie owoców. Niesie to ze sobą wiele dodatkowych korzyści, oprócz lepszych parametrów jakościowych po przechowywaniu ogranicza straty masy wynikające z transpiracji i oddychania oraz pozwala zaoszczędzić na zużyciu energii obiektów przechowalniczych.
SKS 20 2016; Nawożenie dolistne po zbiorach: FA po zbiorach 7,5 kg; Parch jabloni: Mocznik 5%; Przechowywanie jabłek: FruitSmart