W sadach słabiej chronionych konieczne będzie użycie produktów zapobiegawczych i interwencyjnych.
Parch jabłoni staje się coraz większym problemem. Obfite opady deszczu doprowadziły w wielu lokalizacjach do zmycia produktów zabezpieczających i infekcji na poziomie średnim.
W sadach zabezpieczonych na początku tygodnia zaleca się kontynuację zabiegów produktami: Delan 700 WG (dawka 0,75 kg/ha) lub Kaper 80 WG (1,88 kg/ha).
W sadach słabiej chronionych konieczne będzie użycie produktów zapobiegawczych i interwencyjnych. W niższych temperaturach będą to anilinopirymidyny np. Batalion 450 SC (0,7 l/ha). Dla uzyskania długotrwałego zabezpieczenia można zastosować środki strobilurynowe np. Zato 50 WG w dawce 0,15 kg/ha w mieszaninie ze środkiem kontaktowym.
W maju ma być realizowana kolejna odsłona mechanizmu wycofywania owoców z rynku w związku z rosyjskim embargiem. Rolnikom nie podoba się ani wysokość limitu, ani to, że z pomocy wykluczeni zostaną producenci indywidualni. W połowie lutego...
Gotowym rozwiązaniem zawierającym kaptan i strobiluryny jest produkt Flint Plus 64 WGw dawce 1,85 kg/ha. Zabieg strobilurynami zabezpieczy także przed rozwojem mączniaka jabłoni - czytamy w najnowszym zaleceniu agrotechnicznym i ochrony roślin opracowanym przez firmę PUH Chemirol w oparciu o program doradczy FruitAkademia.
Brunatna zgnilizna drzew pestkowych
Deszczowa aura podnosi ryzyko infekcji porażenia kwiatów czereśni, wiśni i śliwy brunatną zgnilizną drzew ziarnkowych.
W sadach drzew pestkowych będących w pełni kwitnienia zalecamy zastosowanie produktu Luna Experience 400 SC w dawce 0,6 l/ha lubproduktów zawierających w swym składzie tebukonazol np. Tebu 250 EW w dawce 0,75 l/ha. Po przekwitnięciu można zastosować produktTopsin 500 SC w dawce 1,5 l/ha.
Poprawa zawiązania owoców
W obliczu niesprzyjających warunków zapylenia - deszczowa pogoda i niska temperatura warto zadbać o poprawę zawiązywania owoców.
Wiosenne przymrozki spowodowały duże straty w sadach, najbardziej ucierpiały czereśnie. Sadownicy chcą pomocy od resortu rolnictwa - powiedział Mirosław Maliszewski, szef Związku Sadowników RP, poseł PSL. Największe straty będą w produkcji...
W strategii tej największe znaczenia mają gibereliny głównie GA4+7 zawarte w preparacie np. Novagib 010 SL. Zabieg należy wykonać w dawce około 0,5 litra na hektar w momencie gdy jest otwarte około 30 - 50 proc. kwiatów na starszym drewnie. Optymalne warunki dla tego zabiegu to temperatura w ciągu dnia co najmniej 18°C.
Ograniczenie wzrostu
W wielu sadach uszkodzenie kwiatów będzie skutkowało nadmiernym wzrostem wegetatywnym. Jednym ze sposobów wyhamowania wzrostu jest zastosowanie regulatorów wzrostu zawierających proheksadion wapnia np. Regalis Plus 10 WG
lub Kudos 10 WG.
Najlepiej zastosować dawki dzielone na dwa zabiegi:
-
Dla jabłoni: pierwszy zabieg w fazie 3-5 liści w dawce 1,0-1,25 kg/ha, a drugi przed wydłużeniem pędów (2-4 tygodni po pierwszym zabiegu) w dawce 1,0-1,25 kg/ha.
-
Dla gruszy (nie dotyczy Kudos): pierwszy po zakończeniu kwitnienia w dawce 0,75-1,25 kg/ha, a drugi 2-4 tygodnie po pierwszym zabiegu w dawce 0,75-1,25 kg/ha. Optymalne warunki do wykonania tego zabiegu to temperatura 16-20°C oraz wysoka wilgotność powietrza.