Zbiory gorczycy białej

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: dr inż. Arkadiusz Artyszak | artyszak@agropolska.pl
07-08-2016,8:45 Aktualizacja: 07-08-2016,8:47
A A A

W tym roku na wielu plantacjach miejsce wymarzniętego rzepaku ozimego zajął nie tylko rzepak jary ale i gorczyca biała. Dojrzewa ona nieco później niż rzepak ozimy.   

Na Zamojszczyźnie część rolników już ją zebrało, a część robi to teraz. Plony nasion gorczycy wahają się od 2 do 3 ton z hektara. Za kilogram można dostać około 2 zł. Na rynku jest jednak w tym roku wyjątkowo duża podaż gorczycy. Mało tego, w Internecie można znaleźć oferty sprzedaży gorczycy także z Ukrainy.

Gdy zebrano niewielkie ilości gorczycy, to można wykorzystać ją do siewu w międzyplonach (poplonach) ścierniskowych. Na 1 ha wysiewa się około 20 kg nasion. Najlepiej wysiać ją agregatem ścierniskowym z zamontowanym z siewnikiem do poplonów, co powoduje, że podczas jednego przejazdu uprawia się ściernisko i przeprowadza siew.

poplon ścierniskowy, mieszanka, międzyplon ścierniskowy

Masz kłopot z zazielenieniem? Wysiej międzyplon ścierniskowy

Gospodarstwa mające ponad 15 ha gruntów ornych mają obowiązek przeznaczyć 5 proc. z nich na obszary proekologiczne (EFA). Wielu rolników nie może go wypełnić bez uprawy międzyplonów ścierniskowych, nazywanych w przeszłości...

Takie siewniki są jednak rzadkością w naszych gospodarstwach. Wówczas agregatem ścierniskowym uprawia się ściernisko, a następnie rozsiewaczem do nawozów wysiewa się gorczycę. Aby ułatwić wysiew można dodać saletrę amonową. Po siewie dobrze jest pole zabronować.       

Gorczyca królowała do niedawna w międzyplonach ścierniskowych ze względu na niskie koszty nasion i bardzo szybki wzrost. Od kiedy jednak wprowadzono obowiązek zazielenienia dla gospodarstw powyżej 15 ha gruntów ornych międzyplonu tylko z samej gorczycy nie można policzyć za obszar proekologiczny (EFA) jej znaczenie maleje.

Niestety, wadą gorczycy było olbrzymie zużycie wody, co powodowało, że stanowisko po niej pozostawało silnie wysuszone. Obecnie na Zamojszczyźnie panuje susza, gdy w pozostałych rejonach rolnicy nie mogą skończyć żniw i czekają na słoneczną pogodę.

Poleć
Udostępnij