Masz kłopot z zazielenieniem? Wysiej międzyplon ścierniskowy
Gospodarstwa mające ponad 15 ha gruntów ornych mają obowiązek przeznaczyć 5 proc. z nich na obszary proekologiczne (EFA). Wielu rolników nie może go wypełnić bez uprawy międzyplonów ścierniskowych, nazywanych w przeszłości poplonami.
Moim zdaniem nie ma sensu uprawiać międzyplonów w gospodarstwie tylko dla samego zazielenienia, aby wypełnić jedynie wymóg formalny. To może być tylko cel dodatkowy. Głównym powinna być poprawa stanowiska po zbiorze zbóż.
Udane międzyplony dostarczają znacznego plonu biomasy, która jest ważnym źródłem cennej materii organicznej. Dodatkowo, gdy w skład mieszanek wchodzą gatunki bobowate grubonasienne (strączkowe), wówczas gleba jest jeszcze wzbogacana w azot mineralny.
20 sierpnia mija termin wysiania międzyplonów ścierniskowych na zazielenienie
Międzyplony dobrze zacieniając glebę chronią ją przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, opadów i wiatru. Ograniczają również rozwój chwastów. Szczególnie korzystny jest wpływ systemu korzeniowego na glebę, który poprawia jest strukturę. Powodzenie uprawy międzyplonu daje zwykle jak najwcześniejszy siew, co pozwala na zapewnienie roślinom dłuższego okresu wegetacji, a tym samym uzyskanie większej produkcji biomasy. Międzyplony, by były zaliczone jako obszar proekologiczny, muszą być wysiane do 20 sierpnia i pozostawać na polu do 1 października. W praktyce korzystniejsze jest jednak pozostawienie ich jak najdłużej.
W międzyplonach trzeba wysiewać mieszanki i to nie tylko ze względu na wymogi ARiMR. Ich uprawa przynosi bowiem dla gleby więcej korzyści niż roślin w siewie czystym. Przede wszystkim lepiej radzą sobie na polu i są mniej zawodne zgodnie z zasadą, że jak jeden gatunek sobie nie poradzi, to drugi.
Zaleta ta szczególnie uwidacznia się, gdy brakuje opadów i jest sucho, gdyż każdy z gatunków ma inny system korzeniowy i pobiera wodę oraz składniki pokarmowe z różnych warstw gleby. Również część nadziemna roślin jest zróżnicowanej wysokości, co pozwala skuteczniej zacieniać glebę oraz wykorzystywać promieniowanie słoneczne.
Międzyplony ścierniskowe na zazielenienie
Obecnie na rynku jest bogata oferta gotowych mieszanek do uprawy w międzyplonach ścierniskowych. Nasiona warto kupować jedynie u solidnych i sprawdzonych dostawców, gdyż w ostatnim czasie w związku z obowiązkiem zazielenienia pojawiło się wiele nowych mieszanek. Zachodzi obawa, czy zostały wcześniej dobrze sprawdzone w praktyce. Zależnie od składu mieszanek ich twórcy rekomendują wysiew od 25 do 60 kg nasion/ha.
Niestety, materiał siewny gotowych mieszanek jest droższy niż uprawiana dotychczas w siewie czystym gorczyca biała. Gorczyca miała także poważną wadę, jaką były duże potrzeby wodne i silne wyczerpywanie gleby z wody.
Mieszanki najlepiej jest wysiewać siewnikiem do poplonów zamontowanym na agregacie ścierniskowym. Dzięki temu zaoszczędza się paliwo i czas.
Współczynnik ważenia, który służy do przeliczania faktycznej powierzchni międzyplonu na obszar proekologiczny wynosi 0,3, co oznacza, że 10 ha obsianych międzyplonem można policzyć jako 3 ha EFA.