Rzepak ozimy: na razie jest dobrze

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: dr hab. inż. Arkadiusz Artyszak | artyszak@apra.pl
02-09-2019,9:25 Aktualizacja: 02-09-2019,9:22
A A A

31 sierpnia lustrowałem kilka plantacji rzepaku ozimego w Sahryniu na Zamojszczyźnie, które prowadzone są w uprawie bezorkowej. Stan można ocenić jako dobry. Rośliny znajdują się w fazie 2-4 liści (BBCH 12-14).

Rzepak wysiano 10 i 12 sierpnia, co w przypadku tamtego rejonu jest terminem optymalnym. Część rolników świadomie opóźnia siew rzepaku, aby nie doprowadzić do nadmiernego wzrostu roślin przed zimą. Tak stało się w 2018 roku. Jednak w momencie siewu nie wiadomo jak długa i ciepła będzie jesień. W przypadku krótkiej i chłodnej jesieni opóźnienie siewu będzie miało niekorzystny wpływ na kondycję roślin i ich przezimowanie oraz oczywiście na plon nasion. 

odchwaszczanie rzepaku ozimego, herbicydy doglebowe, zwalczanie chwastów w rzepaku ozimym, wilgotność gleby, napropamid,

Doglebowe odchwaszczanie rzepaku

W obecnym sezonie o przedwschodowych zabiegach odchwaszczania rzepaku ozimego zadecydują lokalne warunki pogodowe. Zakładając wykonanie zabiegu doglebowego, optymalnym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w środki, które można zastosować...

Norma wysiewu była zgodna z zaleceniami hodowcy odmiany mieszańcowej. Nasiona były zaprawione zaprawą neonikotynoidową. Siew przeprowadzono siewnikiem z redlicami talerzowymi. Rozstawa rzędów 25 cm.

Przedplonem dla rzepaku była pszenica ozima. Niestety, w czerwcu nawałnica spowodowała placowe wyleganie roślin. Konsekwencją tego były w tym miejscu znaczne ilości słomy, które nie mogły być rozdrobnione przez sieczkarnię kombajnu. I właśnie z tym miejscach wschody rzepaku są nieco gorsze.

Natychmiast po zbiorze pszenicy wykonano uprawę agregatem talerzowym z wałem daszkowym. Tuż przed siewem wysiano nawozy wieloskładnikowe, które wymieszano z glebą za pomocą tego samego agregatu.

Zaraz po siewie wykonano oprysk herbicydem doglebowym. Plantacje wkrótce zostaną opryskane herbicydem do zwalczania chwastów jednoliściennych, które zniszczy samosiewy pszenicy. W następnej kolejności rośliny zostaną opryskane fungicydem o działaniu regulatora wzrostu. Gdy będzie taka potrzeba to zabieg zostanie powtórzony.

Standardowo przeprowadzone zostanie dokarmianie dolistne borem. Rośliny zostaną również opryskane krzemem w celu zwiększenia ich odporności na niesprzyjające warunki środowiska, porażenie przez choroby oraz żerowanie szkodników.

Poleć
Udostępnij