Polska w czołówce rzepakowych potęg

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
11-07-2022,13:45 Aktualizacja: 11-07-2022,13:51
A A A

Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych oraz Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju szacują tegoroczne zbiory rzepaku w Polsce na ok. 3,4-3,5 mln ton.

Ostateczny wynik zweryfikuje przebieg kampanii żniwnej, ale nawet przy porównywalnym do ubiegłego sezonu plonowaniu rekordowa powierzchnia uprawy, która zgodnie z danymi ARiMR wyniosła ponad 1,065 mln h sprawia, że można oczekiwać dobrego wyniku.

chowacz podobnik, rzepak

Jak ochronić rzepak przed szkodnikami łuszczyn?

Faza zawiązywania i wzrostu łuszczyn rzepaku to czas, w którym zagrażają roślinom szkodniki łuszczynowe – chowacz podobnik i pryszczarek kapustnik. Szczególnie wzrasta szkodliwość pryszczarka, który w ciepłe lata może...

- Uprawa rzepaku to już jedna z wiodących specjalizacji polskiego rolnictwa. Dlatego jako branża przetwórcza robimy wszystko, aby wypracowany przez ostatnią dekadę potencjał krajowego łańcucha olejarskiego wzmacniać i rozwijać. To jednak przede wszystkim dzięki naszym dostawcom - rolnikom nasz kraj plasuje się w ścisłej czołówce europejskich potęg rzepakowych. Bardzo nas cieszy zatem tak dobra perspektywa zbiorów na nowy sezon - powiedział Mariusz Szeliga, prezes zarządu PSPO.

- Twarde dane wskazują, że tegoroczna powierzchnia zasiewów rzepaku jest rekordowa. Wobec drastycznie rosnących kosztów produkcji, aby jednak utrzymać takie zainteresowanie rolników jego uprawą konieczne jest kontynuowanie kursu na biopaliwa. Wygenerowały one w Polsce podaż nasion ponad dwukrotnie przewyższającą zapotrzebowanie spożywcze na olej - stwierdził z kolei Juliusz Młodecki, prezes zarządu KZPRiRB.

- Branża olejarska jest w stanie przerobić w całości polski rzepak, gdyby zbiory przekroczyły szacowany pułap nawet 3,5 mln ton nasion. Tym niemniej, podobnie jak wytwórcy estrów, tłocznie czekają z niecierpliwością na pilną nowelizację ustawy biopaliwowej. Nadal bowiem brakuje niektórych rozwiązań prawnych dotyczących Narodowego Celu Wskaźnikowego na 2023 rok. Wobec perspektywy tak dobrych zbiorów znacząco rośnie rola biopaliw w stabilizacji przychodów producentów rolnych - podsumował Adam Stępień, dyrektor generalny PSPO.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij