O rzepaku w Białymstoku
O tym jak prawidłowo uprawiać rzepak ozimy w województwie podlaskim dyskutowali rolnicy, naukowcy i przedstawiciele firm oferujących środki produkcji na corocznej konferencji zorganizowanej 13 lutego przez Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie.
Rzepak ozimy na Podlasiu zajmuje 10 tys. ha, ale niedawno było to 10 razy mniej. Jego powierzchnia dynamicznie wciąż się zwiększa. Otwarcia konferencji dokonał Adam Niebrzydowski dyrektor PODR w Szepietowie oraz Krystyna Snarska prezes Oddziału SITR w Białymstoku. Podkreślili, że mimo słabszych gleb rolnicy na Podlasiu uzyskują wysokie plony rzepaku.
Nowe odmiany rzepaku ozimego i jarego
W swoim wystąpieniu zwróciłem uwagę na beznakładowe metody podnoszenia plonowania rzepaku ozimego. Chodzi o bardzo staranne i terminowe wykonywanie poszczególnych zabiegów. W pierwszej kolejności omówiłem znaczenie badania pH i zasobności gleby w makroelementy jako podstawę racjonalnego nawożenia rzepaku.
Następnie przedstawiłem zagadnienie właściwej uprawy pożniwnej po zbiorze przedplonu i uprawy przedsiewnej. Szczególną uwagę zwróciłem na znaczenie terminu siewu. Podkreśliłem także wagę właściwej normy wysiewu.
Przy doborze odmian należy kierować się wynikami doświadczeń PDO i opracowywanymi na ich podstawie Listami Odmian Zalecanych do uprawy na obszarze województw.
Omówiłem też znaczenie właściwej lustracji wiosennej plantacji rzepaku oraz podstawowe zasady prawidłowego nawożenia azotem. Podkreśliłem także konieczność ograniczenia do minimum strat podczas zbioru rzepaku oraz przyczyny trudności w przechowywaniu nasion.
Kolejny z prelegentów, Bronisław Puczel dyrektor Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Krzyżewie, przedstawił Listę Odmian Zalecanych do uprawy na terenie woj. podlaskiego. Z powodu silnego wymarznięcia rzepaku w sezonie 2015/2016 nie było możliwości zweryfikowania plonowania odmian. Dlatego przepisano te same odmiany, co były zalecane do uprawy rok wcześniej. Było to 11 odmian rzepaku, wszystkie były mieszańcami.
Gleby minutowe a siew rzepaku
O nowych rozwiązaniach w uprawie rzepaku mówił Krzysztof Zachaj dyrektor Działu Nawozów firmy Agrosimex. Zwrócił uwagę na dwa produkty: Rosahumus i Delsol. W tym roku spółka prowadza do sprzedaży nowy produkt – Rhizosum N, który zawiera bakterie Azotobacter vinelandii.
Proponowany przez firmę Bayer Crop Science program ochrony rzepaku przedstawił Jacek Choromański. Program ten obejmuje fungicydy: Tilmor 240 EC o działaniu regulatora wzrostu oraz Propulse 250 SE, a także insektycydy: Proteus 110 OD i Biscaya 240 OD. Zwrócił także uwagę na nową odmianę rzepaku ozimego InV1022 zarejestrowaną przez COBORU w 2016 r. To przedstawiciel nowej grupy odmian mieszańcowych InVigor oferowanej przez Bayer Crop Science.
Paweł Grabowski zaprezentował nowości odmianowe rzepaku firmy Limagrain. Szczególnie podkreślał zalety odmiany LG Architect odpornej na wirusa TuYV wywołującego żółtaczkę rzepy. Zachęcał do uprawy także trzech innych sprawdzonych odmian: Arsenal, Anderson i Artoga.
Warto podkreślić bardzo dobrą organizację konferencję i aktywność jej uczestników, co wyrażało się dużą ilością zadawanych pytań do prelegentów.