Nowe przepisy mają ułatwić uprawę konopi i maku

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
13-10-2021,10:30 Aktualizacja: 13-10-2021,10:53
A A A

Uprawy konopi i maku w Polsce będą możliwe na podstawie zgłoszenia ich do KOWR - przewiduje poselski projekt ustawy, którym zajmowała się sejmowa komisja rolnictwa. Posłowie rozpoczęli jedynie dyskusję nad projektem, który wymaga notyfikacji KE.

Chodzi o projekt zmiany o przeciwdziałaniu narkomanii oraz ustawy o Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa. Jak mówił Jarosław Sachajko (Kukiz15), poseł sprawozdawca projektu projektowane przepisy mają zwiększyć uprawy konopi i maku w kraju, przy jednoczesnym uwzględnieniu nadrzędnego celu, jakim jest przeciwdziałanie narkomanii.

mak, uprawa maku, rolnictwo, makówki, prawo

Brakuje maku, bo rolnicy boją się jego uprawy

Maku w tym roku jak na lekarstwo - mówią dystrybutorzy dodatków piekarniczych. Ceny w skupie stale rosną, a surowca zaczyna brakować. Mak, to jedna z tych roślin, której uprawa sprawia polskim rolnikom wiele trudności, bo jest...

Projekt wymaga notyfikacji Komisji Europejskiej. Posłowie jedynie rozpoczęli prace nad nim w formie dyskusji, nie rozpatrywano konkretnych zapisów. KE ma czas na wyrażenie opinii do 24 grudnia i po tym terminie sejmowa komisja ma wrócić do projektu nowelizacji.

Uprawa konopi i maku w naszym kraju jest pod kontrolą. Obecny stan prawny zawiera uregulowania, zgodnie z którymi producent oraz skupujący mak lub konopie składał corocznie wniosek, wraz z dokumentacją, do wójtów (burmistrzów, prezydent miast miasta) lub marszałków województw o wydanie decyzji upoważniającej do uprawy lub skupu maku lub konopi włóknistych. Nowe rozwiązania znoszą te wymogi. By móc uprawiać konopie czy mak, trzeba będzie jedynie zgłosić wniosek do KOWR.

Dodatkowo, na podstawie obecnych przepisów, za określenie powierzchni maku i konopi odpowiedzialny jest Sejmik województwa. Takie rozwiązanie ograniczało powierzchnię uprawy i możliwości rozwoju krajowej biogospodarki. Nowe przepisy znoszą ten obowiązek. Rozszerzony ma być ponadto katalog przeznaczenia i celów, na jakie może być wykorzystywany mak czy konopie włókniste.

Uprawa maku i konopi będzie mogła być uprawiana na cele: energetyczne, weterynaryjne, paszowe, materiałów kompozytowych, rekultywacji gruntów, pszczelarskie, nawozowe, jako naturalne środki ochrony roślin. Proponuje się również, aby mak i konopie włókniste mogły być uprawiane także na potrzeby własne, potrzeby naukowo-badawcze oraz z przeznaczeniem do hodowli nowych odmian maku i konopi.

Sachajko zapytany o to, co to są potrzeby własne, wyjaśnił, że chodzi m.in. o wykorzystanie słomy do spalania, czy suszu na herbatki albo na tłoczenie na olej. Poseł poinformował, że planuje się dodanie przepisu, który pozwoli na zwiększenie zawartości THC (substancji halucynogennej) w suchej masie konopi z 0,2 do 0,3 proc.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij