Mikroskładniki w rzepaku
Rzepak ozimy dobrze przezimował. Obecnie na plantacjach rzepaku w rejonie Chełma nie odnotowuje się większych uszkodzeń po zimie. Stan upraw wygląda dobrze.
Prawidłowo rozwinięty jesienią rzepak zapewnia zbudowanie podstawowej struktury plonu. Na większości plantacjach rośliny wytworzyły przed zimą 6-8 liści, a pąk wierzchołkowy wyniesiony był nie wyżej niż 3 cm ponad powierzchnię gleby. Można stwierdzić, że plantacje siane we wcześniejszym terminie i dobrze odżywione przezimowały najlepiej.
O rzepaku w Białymstoku
Wiosną, warto wspomóc plantację rzepaku mikroskładnikami tj. borem (B), manganem (Mn), molibdenem (Mo), miedzią (Cu), żelazem (Fe) i cynkiem (Zn) w postaci dokarmiania dolistnego.
W dokarmianiu dolistnym rzepaku wg Hołubowicz-Klizy (2007) warto zwrócić uwagę przede wszystkim na bor i mangan. Bor jest jednym z pierwiastków, który w przypadku rzepaku bardzo silnie kształtuje plon. Wpływa na zmniejszenie pękania łodyg w okresie intensywnego wzrostu i zawiązywanie nasion i łuszczyn.
Natomiast mangan pobierany jest w największych ilościach ze wszystkich mikroskładników, faza krytyczna rozpoczyna się od momentu wiosennego ruszenia wegetacji, aż do kwitnienia.
Bor wiosną w rzepaku można podawać w dwóch terminach: po ruszeniu wegetacji w ilości 300-500 g/ha, i powtórnie w fazie pąkowania w ilości 100-150 g/ha. Mangan w rzepaku należy podawać po ruszeniu wegetacji oraz w fazie pełni pąkowania, w formie siarczanów lub chelatu. Dawka to 150-300 g/ha manganu.
Krzem na rzepak jesienią
Dokarmianie roślin mikroskładnikami przez liście jest zwykle bardziej efektywne od nawożenia doglebowego. Pozwala na szybsze uzupełnienie składników w roślinie niż przy ich stosowaniu doglebowym. Ma to szczególne znaczenie, gdy występują objawy niedoboru.
Wykorzystanie nawozów dolistnych wiąże się z koniecznością stosowania roztworów o niskim stężeniu, by z jednej strony zapobiec uszkodzeniom rośliny, a z drugiej był odpowiedni udział (stężenie) składnika w cieczy roboczej, gdyż zbyt duży ogranicza jego przenikanie przez liście. Dlatego wyklucza to stosowanie większych dawek w sposób jednorazowy.
Obecnie na rynku oprócz wspomnianych wcześniej siarczanów czy chelatów dostępne są nawozy aminokwasowe, czy też takie, które dodatkowo wzbogacone są substancjami biostymulującymi. Nowym elementem w nawożeniu roślin jest dokarmianie dolistne krzemem. Krzem wpływa stymulująco na rośliny i pobudzają je do szybkiej regeneracji.