Kondycja rzepaku ozimego w Sahryniu
Rzepak ozimy w gospodarstwie Witolda Ferensa w Sahryniu (gmina Werbkowice) na Zamojszczyźnie prezentuje się bardzo dobrze. Mimo surowej zimy nie odnotowano większych uszkodzeń mrozowych. Duża dostępność wody sprzyja wzrostowi roślin, ale do niedawna ograniczały go niezbyt wysokie temperatury. Na szczęście połowa maja nie przyniosła przymrozków, czego obawiali się rolnicy. W ubiegłych latach potrafiły one spowodować znaczne uszkodzenia kwitnących roślin.
Monitoruj słodyszka
W związku z późną wiosną wegetacja roślin jest opóźniona o ok. dwa tygodnia. Po raz pierwszy od wielu lat rzepak ozimy nie zdążył zakwitnąć na przełomie kwietnia i maja i obecnie jest w pełni kwitnienia. Cieszy duża ilość pszczół na plantacji, co poprawia zapylenie roślin i będzie skutkować wzrostem plonu nasion rzepaku. Świadczy także o tym, że stosowana w gospodarstwie ochrona roślin jest prowadzona w sposób bardzo bezpieczny dla zapylaczy.
Rolnika zaskoczył brak w tym roku jednego z najgroźniejszych szkodników rzepaku - słodyszka rzepakowego. W poprzednich latach standardowo jego zwalczanie wymagało wykonania dwóch oprysków insektycydowych, choć zdarzyły się lata, w których trzeba było przeprowadzić jeszcze dodatkowy zabieg.
Oprócz standardowego nawożenia doglebowego i dokarmiania dolistnego mikroelementami oraz skutecznej ochrony rzepaku przed chwastami, chorobami i szkodnikami rolnik od kilku lat stosuje dolistnie produkty zawierające krzem (Si). Jeden zabieg wykonywany jest w okresie jesiennym, gdy rzepak ma 6 liści (BBCH 16), a drugi wiosną po wznowieniu wegetacji.
W tym roku Witold Ferens zamierza zastosować krzem ponownie, gdy rośliny wytworzą łuszczyny (BBCH 71-75). Celem tego zabiegu będzie sprawdzenie w praktyce możliwości ograniczenia porażenia łuszczyn przez choroby grzybowe oraz uszkodzenia przez szkodniki. Doświadczenia przeprowadzone w Instytucie Ochrony Roślin - PIB w Poznaniu dowodzą, że jest to możliwe.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz